Scroll Top
  • Home
  • News
  • Święcenia diakonatu br. Karola
Święcenia diakonatu br. Karola

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

Dnia 4 grudnia 2020 r., w Uroczystość odpustową św. Barbary, w naszym kościele w Przeworsku miały miejsce święcenia diakonatu, których udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal. Święcenia przyjął br. Karol Kida z Łowiska k. Sokołowa Małopolskiego w Diecezji Rzeszowskiej, który dwa miesiące wcześniej złożył śluby wieczyste.

O godz. 15:00 najbliższa rodzina br. Karola, przybyli Współbracia z Kalwarii Zebrzydowskiej, Leżajska i Żurawiczek oraz wierni przeworskiej parafii zgromadzili się w świątyni na Eucharystii. Uczestników liturgii przywitał o. Erwin Ceklarz, gwardian klasztoru i proboszcz parafii.

Arcybiskup  Adam skierował do zgromadzonych słowo oparte na Ewangelii z Uroczystości św. Barbary (Mt 10, 16-23), w którym zaznaczał, że droga ucznia nie jest pozbawiona trudu.

Apostołowie i uczniowie Jezusa podjęli trudne zadanie bycia świadkiem. Świadczyli mimo cierpień, pomimo przeciwności. (…) Do dnia dzisiejszego idą oni, choćby w osobach misjonarzy, aby głosić Ewangelię, nieraz w bardzo odległe miejsca świata. Uczniowie i Apostołowie podjęli się trudnego zadania bycia świadkiem. Od początku ukształtowała się wizja ucznia Chrystusa, któremu nie było obce męczeństwo, jeżeli przyjdzie taka potrzeba.

Podobnie było w życiu patronki dnia dzisiejszego – św. Barbary. Pochodziła z rodziny pogańskiej. W pewnym momencie swojego życia poznała i pokochała Chrystusa, zawierzając Mu całą siebie. W odpowiedzi na miłość Boga podjęła nawet zobowiązanie do życia w czystości. Sprawdziła się na niej Ewangelia i to w sposób dosłowny. To jej ojciec, nie chcąc narazić swojej kariery politycznej, starał się ją odwieźć od wiary w Chrystusa. Barbara była więziona i zmuszana do małżeństwa, jednak wytrwała w wierze i w ślubowanej Jezusowi czystości. Dlatego też, jak podają źródła, zabił ją własny ojciec. (…)

Na koniec homilii Metropolita zwrócił uwagę słuchaczy na osobę kandydata do diakonatu:

Dziś pochylamy się nad naszym br. Karolem, który pragnie przyjąć święcenia diakonatu. Modlimy się o to, aby był odważnym świadkiem Chrystusa tam, gdzie Pan Bóg go pośle przez przełożonych Zakonu. Ufamy, że będzie odznaczał się duchem modlitwy, będzie miał postawę eucharystyczną, będzie pokazywał swym życiem miłość do złożonych ślubów zakonnych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. (…)

Bądźmy wszyscy świadkami Chrystusa!

Na koniec Eucharystii słowa wdzięczności skierował Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak. Podziękował on Arcybiskupowi za życzliwość i dyspozycyjność. Formatorom z Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej, na czele z Rektorem Seminarium, o. Rolandem Pancerzem, podziękował za podjęty trud. Jak zaznaczył Prowincjał, wszyscy zgromadzeni byli dziś świadkami historycznej chwili, gdy w murach przeworskiej świątyni być może po raz pierwszy miały miejsce święcenia. Do nowego diakona zwrócił się natomiast z życzeniami:

Drogi br. Karolu, od dzisiaj będziesz mógł głosić słowo Boże, będziesz zwyczajnym szafarzem Eucharystii, będziesz mógł udzielać niektórych sakramentów. Zachowaj w swoim sercu to wszystko, co dzisiaj czujesz. Idąc w życie nie ustawaj nigdy w gorliwości. Bądź świadkiem miłości Chrystusa do każdego człowieka.

Brat diakon Karol Kida od września tego roku posługuje w przeworski klasztorze i parafii, m.in. pracując w szkole jako katecheta.

Wdzięczni Bogu za jego osobę i powołanie, pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

foto: BananStudio.pl

 

Mszę św. z udzieleniem święceń transmitowało archidiecezjalne Radio Fara. Zapis transmisji można obejrzeć poniżej.

[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=6jYD8JYqCfI”][vc_gallery type=”image_grid” images=”12361,12362,12363,12364,12365,12366,12367,12368,12369,12370,12371,12372,12373,12374,12375,12376,12377,12378,12379,12380,12381,12382,12383,12384″ layout=”4″ item_spacing=”default” gallery_style=”7″ load_in_animation=”none”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy