Scroll Top
  • Home
  • News
  • Inauguracja roku akademickiego w WSD
Inauguracja roku akademickiego w WSD

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]W sobotnie przedpołudnie (10 XI) Wyższe Seminarium Duchowne w Kalwarii Zebrzydowskiej oficjalnie zainaugurowało nowy rok akademicki 2018/2019.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem Wikariusza Prowincji, o Gwidona Hensela. W słowach wprowadzenia Wicerektor WSD, o. Anicet Gruszczyński naświetlił cel spotkania:

Nasze Wyższe Seminarium Duchowne ma mocnego patrona, człowieka wielkiej mądrości, a jednocześnie człowieka wielkiej miłości – bł. Jana Dunsa Szkota. W pobliżu jego liturgicznego wspomnienia, które jak wiemy było dwa dni temu (8 XI), chcemy zainaugurować nasz rok akademicki. Jakże by tego spotkania nie zacząć tutaj, w kaplicy, przy Tym, który jest dawcą naszego życia, dawcą miłości i dawcą mądrości.

W homilii Wikariusz Prowincji zauważył:

Stajemy dziś w tym dniu inauguracji nie po to, żeby udawać, że coś zaczynamy, coś co już trwa, czy też dla samej pustej celebracji. Ale właśnie żeby sięgnąć do początków, do źródła. Po to, by określić w jakim kierunku idziemy. Co jest najważniejsze i jaka jest droga, żeby to osiągnąć. To nie jest coś banalnego. Jeśli przywiązujemy tak wielką wagę do wszelkiej formacji w dzisiejszym świecie, do wszelkich studiów, to ileż bardziej powinniśmy przywiązywać ją do studium filozofii i teologii, do tego co kształtuje nasz sposób myślenia o świecie, o Bogu, naszą relację z Bogiem, ale także ze światem.

Jak podkreślał kaznodzieja – w tym dniu przyświecają nam dwaj patroni: bł. Jan Duns Szkot (patron WSD) oraz św. Leon Wielki (patron dnia dzisiejszego).

Stają przed nami dzisiaj dwie postacie, pełne cnót, które szczególnie dziś są potrzebne – umiłowanie prawdy i odwagi. To co najbardziej Jezus wyrzuca faryzeuszom to jest hipokryzja, to dostosowywanie się, lawirowanie dla własnych korzyści. Wobec czego nawet negują prawdę i wiarę, po to, by osiągnąć korzyść.

Uczta duchowa kontynuowana była na sposób intelektualny w auli WSD. Prowadzący spotkanie o. dr Anicet (wicerektor) w zastępstwie Rektora Seminarium, o dr Rolanda Pancerza, powitał zgromadzonych ojców i braci oraz szczególnych gości:

  • ks. dr hab. Roman Bogacz, przedstawiciel Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II z Krakowa,
  • dr hab. Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej,

oraz przybyłej kadrze kierowniczej szkół gminy Kalwaria Zebrzydowska:

  • Zbigniew Stradomski, dyrektor ZS im. KEN w Kalwarii,
  • Piotr Janusiewicz, dyrektor ZS im. M. Kopernika w Kalwarii,
  • Małgorzata Prażnowska, dyrektor SP im. J. Korczaka w Brodach,
  • Małgorzata Pasternak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kalwarii.

Obecni na inauguracji byli również duszpasterze z parafii św. Józefa w Kalwarii oraz siostry Serafitki.

Po odśpiewaniu pieśni Gaude Mater Polonia przez klerycką scholę nastąpiła prezentacja sprawozdania z działalności pedagogiczno-naukowej za rok 2017/2018. Wśród wielu spostrzeżeń sprawozdawcy, o. Aniceta, należy zwrócić uwagę na trzy najbardziej rzucające się w oczy osiągnięcia. Wśród bernardyńskich wykładowców najbardziej aktywnym naukowo był o. dr Aleksander Sitnik z ponad dwudziestoma różnymi aktywnościami. Seminaryjna biblioteka osiąga imponujące rozmiary zbiorów – obecnie liczy 68300 pozycji, a w ciągu ostatniego roku powiększyła się o 1195 tytułów. Wśród rozmaitej działalności braci warta uwagi jest ich pomoc w oprowadzaniu pielgrzymów przybywających do sanktuarium. W 2017 r. bracia oprowadzili po dróżkach 7427 pielgrzymów w 127 grupach.

Immatrykulacja 2 alumnów i 1 juniorysty pierwszego roku seminarium, braci Dawida, Błażeja i Aureliusza, przypomniała pozostałym braciom sens i cel podjętych studiów:

Przyrzekamy wobec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Dawcy życia i mądrości, wierność Bogu, Ewangelii, Kościołowi i Zakonowi. Chcemy czystą intencją zdobywać wiedzę filozoficzną i teologiczną, by w duchu ewangelicznej prawdy oraz w oparciu o Magisterium Kościoła służyć człowiekowi w świecie współczesnym. Uczynimy wszystko, by naszą postawą studenta i alumna, karnością zakonną i dyscypliną studiów dawać dobry przykład innym i wypełnić wszystkie zaciągnięte zobowiązania. Tak nam dopomóż Bóg!

Po odśpiewaniu studenckiej pieśni Gaudeamus igutur nastąpiły podziękowania dwóm profesorom, którzy odchodzą na emeryturę: o. dr Feliksowi Marchewce (wykładowcy przedmiotów filozoficznych) i o. mgr Melchiorowi Cichemu (wykładowcy języka angielskiego). Obaj wykładali w naszym studium nieprzerwanie przez 41 lat.

Uhonorowano również trzech kleryków, którzy w minionym roku akademickim osiągnęli najlepsze wyniki w nauce – są to bracia Celestyn, Pio i Idzi.

Następnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny o. mgr Kordiana Tarchały, naszego doktoranta, a już niedługo doktora filozofii. Wystąpienie nosiło tytuł: Sposoby prezentacji „ja” w sferze świadomości przedrefleksyjnej. Była to próba rekonstrukcji stanowiska polskiego filozofa-fenomenologa ks. Józefa Tischnera.

Ostatnim akcentem było przemówienie ks. prof. Romana Bogacza. Podkreślał w nim, że seminarium ma być miejscem formowania świadków wiary.

Gratuluję decyzji braciom z pierwszego roku, którzy pokonali lęk – zaznaczył Ksiądz Profesor. Od tego czy potrafię wskoczyć w życie i podjąć powołanie do kapłaństwa zależy życie i zbawienie wielu, wielu ludzi.

Nawiązywał do osoby Patrona naszego studium, życząc zgromadzonym odwagi na drodze zdobywania wiedzy, by stawać się osobami na miarę bł. Jana Dunsa Szkota.[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”8457,8458,8459,8440,8441,8442,8443,8444,8445,8446,8447,8448,8449,8450,8451,8452,8453,8454,8455″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy