Skip to main content
W dniach 10-16 kwietnia Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych, o. Massimo Fusarelli, odwiedził Rumunię, Ukrainę i Polskę. Towarzyszył mu Prowincjał Prowincji asyskiej, o. Francesco Piloni.

Od 10 do 12 kwietnia na granicy rumuńsko-ukraińskiej uczestniczył w międzyreligijnym spotkaniu solidarności z narodem ukraińskim. Pełnił tam rolę przedstawiciela Kościoła Katolickiego. W teatrze w Czerniowcach na Ukrainie poza wypowiedziami delegatów wysłuchano świadectw uchodźców. 13-14 kwietnia odwiedził dom braci obrządku greckokatolickiego i dwa domy braci z Prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie. Spotykał się w tym czasie z uchodźcami i tymi, którzy im udzielają pomocy. Jak sam przyznał, wielkie wrażenie wywarło na nim spotkanie z osieroconymi dziećmi.

Swoją wizytę zakończył w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w Wielki Piątek (15 IV) uczestniczył w drodze krzyżowej na dróżkach, w ramach Misterium Męki Pańskiej. Tutaj jego przewodnikiem był były kustosz kalwaryjski a obecny Definitor Generalny, o. Konrad Cholewa. Wieczorem tego dnia spotkał się z uchodźcami przebywającymi w Domu Pielgrzyma. W ostatnim dniu (16 IV) odwiedził braci w naszym Wyższym Seminarium Duchownym. Spotkał się więc z klerykami i wychowawcami oraz ze starszymi braćmi, którzy przebywają w Infirmerii św. Szymona.