Skip to main content
Ponad 70 tys. wiernych wzięło udział w wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej na kalwaryjskich dróżkach. Sceny drogi krzyżowej odgrywane były od godziny 6:00. Nabożeństwo zakończyło się w południe na wzgórzu Ukrzyżowania Liturgia Męki Pańskiej.

Tłumy wiernych, rozmodlonych rodzin dały się dostrzec na całej przestrzeni dróżek. Przy każdej stacji głoszone było słowo Boże. Tradycyjnie przed dekretem Piłata słowo pasterskie skierował abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Jakże nie dziękować wam i Panu Bogu, że po 1056 latach okazuje się, że naród polski w swojej najbardziej podstawowej tkance duchowej jest chrześcijański, jest przeniknięty duchem Chrystusa, że nie umywa rąk, jak czynią to inni, ale ręce otwiera szeroko, by przyjąć tych, którzy potrzebują naszego wsparcia, naszego serca, naszej dobroci, naszego domu – mówił abp Jędraszewski.

W drodze krzyżowej uczestniczyli m.in.: bp Robert Chrząszcz (biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej) o. Massimo Fusarelli (Generał Zakonu Braci Mniejszych), o. Konrad Cholewa (Definitor Generalny Zakonu) oraz o. Teofil Czarniak (nasz Prowincjał).

Na zakończenie drogi krzyżowej w samo południe miała miejsce na wzgórzu Ukrzyżowania Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz.