Skip to main content
Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią COVID-19, franciszkańskie seminaria duchowne południowej Polski powróciły do corocznego wydarzenia, zwanego Piknikiem Franciszkańskim.

Piknik Franciszkański każdego roku przeżywany był dnia 1 maja. W tym roku, ze względu przypadającą wtedy na niedzielę i obowiązki duszpasterskie, zdecydowano zorganizować to spotkanie dzień wcześniej – 30 kwietnia. Gospodarzem spotkania było nasze WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wspólne celebrowanie wspólnoty braterskiej zgromadziło niemal 100 braci z 6 seminariów:

  • WSD Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Matki Bożej Anielskiej z Krakowa,
  • WSD Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Wniebowzięcia NMP z Katowic-Panewnik,
  • WSD Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi z Wrocławia (po raz pierwszy),
  • WSD Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP z Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • WSD Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię z Krakowa,
  • WSD Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji krakowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od porannej Eucharystii w kaplicy WSD, pod przewodnictwem o. Gwidona Hensela – Wikariusza naszej Prowincji. Koncelebrowali rektorzy i wychowawcy poszczególnych seminariów. Następnie bracia klerycy z Kalwarii zorganizowali dla gości integracyjną grę terenową na kalwaryjskich dróżkach. Po czasie rywalizacji miała miejsce wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz spotkanie przy grillu w seminaryjnym ogrodzie. Rozdanie medali za rywalizację w grze terenowej, przez naszego Prowincjała, o. Teofila Czarniaka, zakończyło Piknik Franciszkański.