Skip to main content
Dnia 11 czerwca 2022 r. w Sanktuarium w Dukli obchodzony był jubileusz 25-lecia kanonizacji św. Jana z Dukli. Uroczystej Eucharystii przed kościołem przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski.

W uroczystości wzięli udział m.in. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski, bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski – emerytowani biskupi Diecezji Rzeszowskiej, o. Konrad Cholewa – Definitor Generalny naszego Zakonu, o. Teofil Czarniak – nasz Prowincjał oraz liczni kapłani diecezjalni i zakonni. Przybyli również pielgrzymi z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie, członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Przemyskiego, wierni z kościołów pod wezwaniem tego Świętego, parafianie i przyjaciele dukielskiego sanktuarium.

W kazaniu abp Mokrzycki mówił o powszechnym powołaniu do świętości:

Świętość jest dostępna dla wszystkich! Nie jest tylko dla wybranej grupy – dla księży czy zakonników… Nie jest tylko dla męczenników za wiarę. Każdy z nas może ją osiągnąć. Zrozumiał doskonale tę prawdę św. Jan z Dukli, który w poszukiwaniu jej wybrał się na pustelnię, później do franciszkanów konwentualnych, aby zakończyć te poszukiwania u bernardynów przez ostatnie 10 lat swego życia. Wszędzie tam szukał świętości. Jego święte życie przyprowadza nas do prawdy o powszechnym powołaniu do świętości.

Na tej ziemi przecięły się dwie drogi świętości rozdzielone sześcioma wiekami, a połączone jedną wiarą. Te drogi to świętość życia Jana z Dukli i św. Jana Pawła II. Dzisiaj do ich dróg dołączamy i naszą.

Franciszkański Zakon Świeckich Regionu Przemyskiego otrzymał na koniec Mszy św. relikwie św. Jana, które będą peregrynowały do każdej ze wspólnot III Zakonu.

Jan z Dukli został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II podczas jego VI pielgrzymki do Polski, dnia 10 czerwca 1997 r. w Krośnie.