Scroll Top
Zimowe Dni Wspólnoty LSO

Po raz 14-ty ministranci gromadzący się przy naszych klasztorach przybyli na Zimowe Dni Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza. Spotkanie w dniach 10-12 lutego zorganizował Moderator Prowincjalny LSO, o. Klaudiusz Baran.

Udział w Dniach Wspólnoty wzięło ok. 140 ministrantów wraz ze swymi moderatorami z następujących miejsc: Alwernia, Brody, Dukla, Kalwaria Zebrzydowska, Leżajsk wraz z filiami – Hucisko i Maleniska, Radecznica oraz Warta. Był to czas na wspólną modlitwę, przede wszystkim przy eucharystycznym stole. Dni Wspólnoty to również rywalizacja w konkurencjach: piłka nożna, tenis stołowy, szachy i wiedza biblijna. W każdej dyscyplinie obowiązywały trzy kategorie wiekowe: ministrant (roczniki 2011-2014, czyli dzieci do V klasy SP), lektor młodszy (roczniki 2007-2010, czyli klasy VI-VIII SP i pierwsze klasy szkół średnich) oraz lektor starszy (roczniki 2002-2006, czyli pozostałe klasy szkół średnich i studenci).

Eucharystii w sobotni poranek przewodniczył o. Gwidon Hensel, Wikariusz Prowincji. On również skierował do ministrantów swoją homilię, w której rozważał perykopę Ewangelii o rozmnożeniu chlebów:

Pan Jezus dostrzega potrzebę każdego z nas. Dostrzega ten głód, który jest w nas. Ciekawe jest to, że uczniowie pomimo wielokrotnego doświadczenia działania Jezusa ciągle byli więźniami takiego ludzkiego myślenia: „no co ja mogę?” Ich słabość niewystarczalności wobec takiego tłumu jest jakby echem wołania Izraela w czasie wędrówki przez pustynię: „czy Bóg może zastawić nam stół na pustyni?” Każdy z nas ma takie wątpliwości czasami w naszej służbie – czy to służbie przy ołtarzu czy też służbie ludziom potrzebującym. „Co ja mogę? Ja się do tego nie nadaję” – wielokrotnie tak powtarzamy.

A Pan Bóg nie pyta czy ty się nadajesz, tylko czy ty mu dajesz to niewiele, co masz w swoich rękach. Zauważcie, że w tej scenie rozmnożenia chleba potrzeba było tych kilku chlebów i kilka rybek. To, co my dajemy w ręce Pana Boga – nasze „niewiele”, naszą słabość i zdolności, nasze chęci i zaufanie – zostaje rozmnożone na pożytek innych. To wymaga wiary i zaufania Chrystusowi. (…)

Cały sobotni dzień ministranci spędzili na rywalizacji na boiskach, przy stołach do ping-ponga i szachownicach. Wieczorem o. Klaudiusz wręczył puchary zwycięskim drużynom i najlepszym zawodnikom w dwóch pierwszych konkurencjach.

W niedzielę po porannej Mszy św. odbyła się ostatnia z konkurencji, a mianowicie konkurs wiedzy biblijnej. Duża grupa uczestników wykazała się szczegółową wiedzą na temat Ewangelii wg św. Mateusza. Dni Wspólnoty zakończyło wręczenie pucharów za rywalizację szachową i biblijną. Ranking pucharowy przedstawia się następująco:

Tenis stołowy:

Kategoria ministrant:

 1. Sebastian Sarzyński (Leżajsk)
 2. Jakub Lachendro (Alwernia)
 3. Filip Wątroba (Brody)

Kategoria lektor młodszy:

 1. Antoni Tutka (Leżajsk)
 2. Daniel Karp (Leżajsk)
 3. Nikodem Kociołek (Leżajsk)

Kategoria lektor starszy:

 1. Karol Kazak (Leżajsk)
 2. Mateusz Kupczyk (Alwernia)
 3. Jakub Harasiuk (Leżajsk)

Piłka nożna:

Kategoria ministrant:

 1. Brody
 2. Dukla
 3. Alwernia
 • Król strzelców: Bartłomiej Wróblewski (Brody)
 • Najlepszy zawodnik: Wiktor Fornal (Dukla)
 • Najlepszy bramkarz: Szymon Opaliński (Brody)

Kategoria lektor młodszy:

 1. Hucisko + Maleniska
 2. Leżajsk
 3. Kalwaria + Brody
 • Król strzelców: Tomasz Siuzdak (Leżajsk)
 • Najlepszy zawodnik: Tadeusz Gibas (Brody)
 • Najlepszy bramkarz: Maciej Majder (Hucisko)

Kategoria lektor starszy:

 1. Leżajsk
 2. Alwernia
 3. Radecznica
 • Król strzelców: Karol Kozak (Leżajsk)
 • Najlepszy zawodnik: Mateusz Kupczyk (Alwernia)
 • Najlepszy bramkarz: Jakub Harasiuk (Leżajsk)

Szachy:

Kategoria ministrant:

 1. Adrian Szczęch (Leżajsk)
 2. Sebastian Sarzyński (Leżajsk)
 3. Sebastian Bolech (Alwernia)

Kategoria lektor młodszy:

 1. Antoni Kluza (Kalwaria)
 2. Franciszek Wróbel (Dukla)
 3. Filip Sirant (Kalwaria)

Kategoria lektor starszy:

 1. Mateusz Kupczyk (Alwernia)
 2. Michał Kociołek (Leżajsk)
 3. Jan Olszewski (Alwernia)

Konkurs wiedzy biblijnej:

Kategoria ministrant:

 1. Adrian Szczęch (Leżajsk)
 2. Jakub Lachendro (Alwernia)
 3. Wojciech Pelczar (Dukla)

Kategoria lektor młodszy:

 1. Bartłomiej Karp (Leżajsk)
 2. Korneliusz Sirant (Kalwaria)
 3. Filip Sirant (Kalwaria)

Kategoria lektor starszy:

 1. Szymon Rakowicz (Leżajsk)
 2. Mateusz Pikulski (Alwernia)
 3. Mateusz Kupczyk (Alwernia)

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Szczególne uznanie należy się wspólnotom w Leżajsku i Alwerni, które wywalczyły najwięcej pucharów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali najnowszy numer miesięcznika dla ministrantów KnC oraz wyprodukowane specjalnie na to spotkanie koszulki z napisem: Jeśli ktoś mi służy, uczci go mój Ojciec (J 12, 26). Dzięki współpracy z redakcją miesięcznika KnC, zwycięskie drużyny rozgrywek piłkarskich mogą wziąć udział w Mistrzostwach Polski LSO w piłce nożnej halowej, które zostaną rozegrane w Gnieźnie w dniach 26-27 czerwca 2023 r.

Polecamy