Scroll Top
  • Home
  • News
  • Zakończenie roku akademickiego 2020/21
Zakończenie roku akademickiego 2020/21

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

W sobotę 19 czerwca 2021 r. w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się zakończenie roku akademickiego.

Poranna Eucharystia w kaplicy seminaryjnej zgromadziła kleryków i wykładowców, aby podsumowanie roku nauki rozpocząć właśnie od modlitewnego dziękczynienia. Mszy św. przewodniczył Prowincjał, o. Teofil Czarniak. Zgromadzonych powitał Rektor WSD, o. dr Roland Pancerz, który zaznaczył charakter spotkania. O. Roland podkreślił również powody do dziękowania Bogu, szczególnie za szczęśliwe przejście przez czas zmagania się z koronawirusem kilku Współbraci.

W kazaniu Ojciec Prowincjał nawiązał do pierwszego czytania liturgii słowa (2 Kor 12, 1-10):

Koniec roku akademickiego to czas spojrzenia wstecz. Przypominamy sobie nasze trudności, zmagania wewnętrzne, nie tylko w kontekście osiągnięcia jak najlepszych wyników przy zdawaniu egzaminów. Formacja jest to nieustanne zmaganie się, ciągła walka z samym sobą, aby stawać się jeszcze bardziej doskonałym. Ta droga formacji nie kończy się, nawet dla tych, którzy stali się absolwentami Wyższego Seminarium Duchownego – czyli stali się kapłanami.

Możemy chlubić się swoimi słabościami, bo one też są składowym elementem formacji dojrzałego człowieka. „Moc bowiem w słabości się doskonali”. Nie bójcie się więc trudności. Dzięki nim wzrastacie w swym człowieczeństwie.

Dziś tyle mówi się o samorealizacji, osobistym rozwoju… Spojrzenie tylko na swój rozwój i swoje potrzeby jest dzisiaj trendem, który staje się trądem. Indywidualizm może zniszczyć każdą wspólnotę. Zdążamy do świętości we wspólnocie. Rozwijamy się we wspólnocie. Ubogacamy wspólnotę swymi talentami i sami od wspólnoty otrzymujemy to, czego nie mamy. Pamiętajmy wiec o właściwej hierarchii: Bóg – wspólnota – ja. Jeśli pomieszamy tę kolejność, to formacja nie pójdzie w dobrym kierunku.

Po Eucharystii odbyło się zebranie profesorów i wychowawców WSD, w celu podsumowania roku akademickiego 2020/21. Tym samym bracia klerycy rozpoczęli czas upragnionych wakacji i praktyk w klasztornych zakrystiach, podczas rekolekcji oazowych, w kuchni dla ubogich czy w Muzeum Prowincji.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”13293,13294,13301,13295,13297″ onclick=”link_no” img_size=”1920×1280″][/vc_column][/vc_row]

Polecamy