Scroll Top
  • Home
  • News
  • Weekend pod znakiem świętowania jubileuszu i modlitwy
Weekend pod znakiem świętowania jubileuszu i modlitwy

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Dnia 7 czerwca 1979 r. do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przybył pierwszy raz jako papież Ojciec Święty Jan Paweł II. 40 lat po tej pamiętnej wizycie kalwaryjscy pielgrzymi, mieszkańcy miasta, kapłani diecezjalni oraz bernardyni dziękowali Bogu za życie i pontyfikat Papieża Polaka i Jego apostolską podróż do Ojczyzny.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył o. Konrad Cholewa, kustosz sanktuarium, który przywitał zebranych przedstawicieli władz samorządowych, przewodników kalwaryjskich oraz pielgrzymów.

Czterdzieści lat temu, 7 czerwca, na kalwaryjskiej ziemi stanął Namiestnik Chrystusa, papież Jan Paweł II. Jakże nie dziękować Panu Boga za to, że ta święta ziemia kalwaryjska, sanktuarium Matki Bożej i dróżki, miały tak wielki wpływ na życie i świętość Karola Wojtyły. Dziś mówimy także, że jest to kalwaria papieska, przede wszystkim dlatego, że kształtowała serce przyszłego papieża, że tu, wzrastała Jego wiara, i tu umacniała się Jego miłość do Boga i drugiego człowieka. Prosił nas tutaj o modlitwę, więc niech ta modlitwa popłynie do nieba, jako jedno wielkie dziękczynienie za św. Jana Pawła II
– mówił kustosz.

 

Kustosz zaprosił do udziału w głównym dziękczynieniu, któremu przewodniczyć będzie Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, a odbędzie się 23 czerwca.

Po Eucharystii miał miejsce koncert projektu „Fortepiany Wolności”, który towarzyszy obchodom 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Przed publicznością wystąpił Aleksander Dębicz i wykonał utwory związane z religią, polską historią i dziedzictwem narodowym oraz nawiązujące do papieskich pielgrzymek.

Natomiast w nocy z soboty na niedzielę (7-8 czerwca) w sanktuarium kalwaryjskim odbyła się XVI Ogólnopolska Noc Czuwania w intencji powołań. Modlitwę rozpoczęła Eucharystia, którą celebrował ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Uczestnicy czuwania trwali na modlitwie do wczesnych godzin rannych.

Księdza biskupa, zebranych w bazylice kapłanów, siostry zakonne, braci, przewodników kalwaryjskich oraz pozostałych wiernych przywitał kustosz sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM.

Gromadzimy się razem z naszą Matką Kalwaryjską, aby oczekiwać na Ducha Świętego. (…) Chcemy w czasie tej Eucharystii modlić się do dobrego Boga przede wszystkim o nowe powołania, ale także by Pan Bóg umocnił tych, którzy są już powołani do służby Bożej
– zaznaczył kustosz.

 

Biskup na początku homilii mówił, że świat z jednej strony odrzuca Boga, a z drugiej tęskni za Nim, poszukuje Go i bardzo potrzebuje:

Jesteśmy czasami podobni do Apostołów, którzy zamykają drzwi, bo się boją świata. Świat na różny sposób nas atakuje i wyśmiewa Boże drogi, którymi idziemy, a jednak Pan nas do świata posyła, bo sam został posłany. (…) Kiedy się boimy świata, Pan obiecuje swojego Ducha, bo to On jest Duchem mocy, miłości i wszelkiego myślenia, jak powie św. Paweł.

 

Biskup zachęcał do zaangażowania w troskę o powołania przede wszystkim budując silną wiarę w rodzinach.

Po Mszy św. uczestnicy czuwania odmówili radosną część różańca przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, prosząc o wierność swojemu powołani, zasłuchanie w słowo Boże na wzór Maryi oraz nowe powołania kapłańskie i zakonne. Po różańcu odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę uwielbienia animował zespół Soul’nVoices, a poprowadził o. Fabian Wikiera OFM, prowincjalny moderator duszpasterstwa powołań naszej Prowincji. O północy sprawowano kolejną Mszę św., po której odbyła się agapa. Czuwanie zakończyła Droga Krzyżowa na klasztornych krużgankach.

Ogólnopolska Noc Czuwania w intencji powołań jest inicjatywą organizowaną przez Duszpasterstwo Młodzieżowo – Powołaniowe OO. Bernardynów i odbywa się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Co roku gromadzi kapłanów, siostry i braci zakonnych oraz wiernych świeckich na modlitwie o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM
Fot.: o. F. Salezy Nowak OFM, br. Zacheusz Rąpała OFM
Biuro Prasowe Sanktuarium

[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”9395,9397,9396,9398,9399,9401,9400,9402,9403,9404,9405″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy