Letnie Dni Wspólnoty LSO w Leżajsku


W dniach 31 maja – 2 czerwca br. odbyły się w Leżajsku II Letnie Dni Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza naszej zakonnej Prowincji. Organizatorem spotkania był Moderator LSO, o. Klaudiusz Baran. W spotkaniu wzięło udział około 120 ministrantów z 7 wspólnot: z Jelnej, Leżajska, Łęczycy, Radecznicy, Rzeszowa, Skępego i Warszawy. Przybyli z nimi ich moderatorzy oraz opiekunowie.

Dni Wspólnoty były czasem formowania jedności w modlitwie, rywalizacji w różnych dyscyplinach sportowych (piłka nożna, szachy, tenis stołowy) i konkursie wiedzy biblijnej. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia spraw organizacyjnych oraz losowania grup i kolejności rozgrywek sportowych. Pierwszym jednak, głównym akcentem zjazdu, było spotkanie z Jezusem na adoracji Najświętszego Sakramentu i w sakramencie pojednania.

Ważnym momentem była też promocja części ministrantów na kolejne stopnie posługi liturgicznej przy ołtarzu. Podczas Eucharystii w sobotni poranek Wikariusz Prowincji, o. Gwidon Hensel, pobłogosławił 26 nowych choralistów, 10 ministrantów ołtarza, 14 lektorów i 2 ceremoniarzy. Wszyscy oni odbyli wcześniej stosowne kursy, wdrażające ich w nowy charakter posługi.

Pojedynki szachowe odbyły się już w piątek wieczorem. Rozgrywki w piłkę nożną obywały się w sobotnie przedpołudnie na orlikach przy ZSL w Leżajsku i w pobliskich Wierzawicach. Popołudniu rywalizacja w tenisie stołowym toczyła się w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku. Natomiast konkurs biblijny, który dotyczył Listów św. Pawła do Kolosan i Filipian oraz Listu św. Jakuba, odbył się w niedzielne przedpołudnie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury.

Wyjątkowym akcentem sobotniego wieczoru był mecz piłki siatkowej o Superpuchar Polski, w którym zmierzyli się ze sobą Mistrzowie Polski Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Mistrzowie Polski Wyższych Seminariów Duchownych. Tymi dwoma drużynami były LSO Leżajsk i WSD Rzeszów – obie wywalczyły tytuł w tym roku. Spotkanie odbyło się w Hali Sportowej ZSL. Mecz wygrał zespół LSO Leżajsk, który pokonał rywali 3:0. Po emocjach siatkarskich, miało miejsce podsumowanie sportowej rywalizacji i  wręczenie pucharów wszystkim zwycięzcom drużynowym i indywidualnym w rozegranych, piątkowych i sobotnich spotkaniach.

Uczestnicy Dni Wspólnoty mieli też możliwość wspólnie obejrzeć finał Ligi Mistrzów w auli FOK-u.

O istocie samego ministranckiego spotkania mówi sam Moderator Prowincjalny LSO, o. Klaudiusz Baran:

Letnie Dni Wspólnoty to czas podsumowania rocznej formacji ministrantów, odbywającej się przy naszych bernardyńskich klasztorach. W czasie trwania tego spotkania ministranci otrzymują błogosławieństwo do pełnienia coraz bardziej odpowiedzialnych funkcji i posług we wspólnocie Kościoła. To możliwość spotkania i wymiany doświadczeń dla moderatorów i ministrantów posługujących w różnych zakątkach naszej Prowincji.

 

Ostatecznie lista zwycięzców rywalizacji DW prezentuje się w następujący sposób: