Skip to main content
[text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Kontynuacją bezpośrednich przygotowań do koronacji obrazu Przeworskiej Matki Pocieszenia było zorganizowane w sobotę 25 maja sympozjum historyczno-mariologiczne pod tytułem Consolatio Populi Prevorscensis. Z dziejów kultu Matki Bożej Pocieszenia w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku.

Organizatorami sympozjum były następujące podmioty: Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku, Urząd Miasta Przeworsk, Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Przeworsku i Akcja Katolicka.

Pierwszym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana o godz. 9:00 w naszym przeworskim kościele. Przewodniczył jej Wikariusz Prowincji, o. Gwidon Hensel, przy udziale wielu kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Msza św. była transmitowana przez Archidiecezjalne Radio FARA.

Po uczcie duchowej rozpoczęło się sympozjum naukowe w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie na początku wszyscy uczestnicy zostali powitani przez gwardiana klasztoru, o. Izajasza Styczyńskiego. Łącznie zostało wygłoszonych dziewięć referatów, które zaprezentowały wyniki badań nad kultem Matki Bożej Pocieszenia w przeworskim wizerunku. Referaty dotykały różnych aspektów kultu: ikonografii, historii, homiletyki oraz geografii. Prelegentami były osoby duchowne i świeckie, teologowie i historycy z różnych ośrodków naukowych.

Wizerunek Przeworskiej Pani czczony jest od 1613 r. W XVIII w. obrazu otrzymał tytuł Matki Bożej Pocieszenia. Kult przeworskiej Madonny był zwalczany przez zaborców, jednak odnowiono go pod koniec XIX w. Od 1962 r. obraz został umieszczony w głównym ołtarzu. Koronacja obrazu przewidziana jest na 8 września 2019 r. Dokona jej Metropolita Przemyski, abp Adam Szal. Korony zostały wykonane z wotów złożonych przez ponad 600 darczyńców w latach 2015-2016.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją wideo poniżej.[/text]

[dima_embed_video id=”” class=”” style=””][/dima_embed_video][dima_embed_video id=”” class=”” style=””][/dima_embed_video][dima_embed_video id=”” class=”” style=””][/dima_embed_video]
[dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”9251,9252,9260,9253,9257,9258,9261,9262,9254,9255,9256″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=””][/dima_slides_gallery]