Skip to main content

Wyczekiwana, wymodlona i upragniona przez pokolenia czcicieli uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia z naszego kościoła w Przeworsku miała miejsce przed dwoma laty, 8 września 2019 roku. Złotą koronę nałożył na skronie Maryi abp Adam Szal, metropolita przemyski, a podobnym diademem głowę Dzieciątka zwieńczył bp Damian Muskus OFM.

Pierwsze korony wotywne na obraz ofiarowała w 1623 przeworszczanka Dorota Bogusławska. Jednak na oficjalną koronację Przeworska Madonna czekać musiała niemal 400 lat. W międzyczasie obraz przyozdobiono miedzianymi koronami z inicjatywy gwardiana o. Felicjana Fierka (1896), a jeden z jego następców, o. Tadeusz Ukleja czynił starania o papieską koronację obrazu (1926). Do pomysłu wracano kilkukrotnie, m. in. w latach 60. XX w. przy okazji intronizacji wizerunku w ołtarzu głównym.

Dopiero w drugiej dekadzie XXI w. udało się spełnić wolę bernardynów i przeworszczan sprzed lat. Abp Adam Szal powołał komisję koronacyjną pod przewodnictwem ks. prof. Wacława Siwaka, a z inicjatywy gwardiana o. Marcelego Gęśli przeprowadzono zbiórkę wotów na korony. Uroczystość, przygotowywaną przez o. Izajasza Styczyńskiego, poprzedzono konferencją naukową, wydaniem książki „Consolatio Populi Prevorscensis”, nowenną i rekolekcjami.

To największe wydarzenie religijne w dziejach Przeworska wspominamy dziś w naszym kościele podczas Mszy św. o godz. 8:00 i 18.00.

Szymon Wilk