Skip to main content

Dnia 20 kwietnia w klasztorze w Krakowie został oddany do użytku nowy magazyn Archiwum naszej Prowincji. W samo południe pomieszczenie poświęcił o. Teofil Czarniak, Prowincjał.

Pomieszczenie dostosowane do nowej funkcji w Archiwum znajduje się na drugim piętrze klasztoru. Prace remontowe magazynu, łącznie z przygotowanie projektu, trwały 4 lata. Na rewitalizację pozyskano fundusze z Ministerstwa Kultury z Programu Ochrony Zabytków. Wzmocniono stropy, wykonano instalacje wewnętrzne i przeciwpożarowe oraz zamontowano przesuwane regały o łącznej długości użytkowej 504 metry.

Na skromnej uroczystości byli obecni bracia z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz z krakowskiego klasztoru, a także przedstawiciele wykonawców prac remontowych i dobrodziejów klasztoru.

O. Teofil Czarniak na początku przedstawił znaczenie poświęcanego miejsca:

To jest niezwykle ważne miejsce dla naszej Prowincji, gdzie przechowujemy jej skarby – dokumenty, które mają nawet kilkaset lat. Mają one wielkie znaczenie, gdyż opisują naszą działalność na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Nasza Prowincja przez ponad pięć wieków tworzyła historię Polski. Jesteśmy przekonani, że nadal będzie odgrywała istotne miejsce w tej historii. To miejsce, które dzisiaj poświęcamy jest wyrazem dbałości o naszą spuściznę i o to wszystko do czego doszli przez wytrwałą pracę nasi Współbracia.

Odpowiedzialny za prace rewitalizacyjne, o. Narcyz Klimas – profesor Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, Dyrektor Archiwum Kustodii Ziemi Świętej oraz Konsultant Archiwum Prowincji – powiedział po uroczystości:

Serce naszej Prowincji bije dziś w Krakowie, w tym Archiwum, bo to jest naprawdę wielki skarb, sedno naszej historii – tego wszystkiego co Zakon Braci Mniejszych zdziałał nie tylko dla Polski, ale i dla świata.

Po przeniesieniu i skatalogowaniu wszystkich dokumentów, Archiwum będzie otwarte dla osób z zewnątrz. Obecnie trwa również proces wyboru patrona spośród Świętych dla naszego Archiwum.