Skip to main content
W piątkowe południe 18 lutego pożegnaliśmy w naszym kościele w Piotrkowie Trybunalskim śp. o. Jana Zalasa.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Eucharystia zgromadziła rodzinę i przyjaciół Zmarłego, licznych wiernych oraz ponad 40 kapłanów.

Na początku uroczystości pogrzebowych wszystkich przywitał Gwardian i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, o. Micheasz Okoński. Powiedział również kilka słów świadectwa o śp. o. Janie:

Dzisiaj nasza wspólnota klasztorna miała zaplanowany dzień skupienia. Bóg chciał, byśmy inaczej przeżyli ten dzień skupienia, by to był dzień dziękczynienia i refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia. O. Janie, w tym ostatnim czasie chętnie szedłeś do koncelebry, spowiadałeś jak tylko było to możliwe, sam nawet przychodziłeś oznajmiając, że weźmiesz dyżur w konfesjonale. Martwiło cię tylko jedno w duszpasterskim posługiwaniu – że już nie głosisz kazań. Popatrz, o. Janie, dziś ty mówisz do nas kazanie! Ty dziś jesteś naszym rekolekcjonistą. Zobacz ilu przyszło Cię dziś posłuchać.

Kazanie wygłosił rocznikowy współbrat Zmarłego, o. Kazimierz Kowalski. Kaznodzieja zastanawiając się nad fenomenem śmierci stwierdził:

Każda śmierć to swoista katecheza – czegoś uczy, coś uświadamia, coś w nas budzi. W takim kluczu żegnamy dzisiaj o. Jana, który w tym roku we wrześniu obchodziłby jubileusz 50-lecia życia zakonnego. Był bliski życia ludzi i tam, gdzie pracował znał kolejne pokolenia poszczególnych rodzin. Miał niezwykle łatwy kontakt z ludźmi. On zawsze w ludziach starał się dostrzegać te dobre strony osobowości. Zapewne będzie jeszcze potrzeba wiele czasu, zanim uświadomimy sobie w pełni kogo tracimy wraz z jego odejściem. (…)

Zawsze mówiłeś, o. Janie, gdy zeszliśmy i na takie tematy, że chcesz skromnego, cichego pogrzebu. Że wystarczy ci prosta, drewniana trumna. Pewnie musimy Cię przeprosić, bowiem kierowani potrzebą serca tak licznie stawiliśmy się, by chociaż przez łzy powiedzieć ci swoje: „dziękuję” i „do zobaczenia w domu Ojca!”

Na koniec Zmarłego pożegnał proboszcz jego rodzinnej parafii w Borzykowej (Arch. Częstochowska), ks. Sławomir Galasiński. Słowa pożegnania wygłosił również nasz Prowincjał, o. Teofil Czarniak:

Każdy zakonnik niesie w sobie pewien charyzmat. O. Jana zapamiętamy jako tego, który miał duże poczucie humoru i ogromny dystans do siebie. Wierzymy, że będzie jednym z naszych orędowników przed Bogiem.

Trumna z ciałem śp. o. Jana Zalasa spoczęła w zakonnym grobowcu na Starym Cmentarzu.