Scroll Top
Pierwsze śluby nowicjuszy

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP nowicjusze dwóch prowincji Zakonu Braci Mniejszych złożyli pierwsze śluby zakonne w Zakliczynie.

Na zakończenie nowicjatu bracia składają pierwsze śluby zakonne posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Śluby te obowiązywać ich będą przez rok, a następnie mają być trzykrotnie ponawiane, aż do ślubów wieczystych. Tym samym nowicjusze stają się zakonnikami we właściwym sensie.

Dzisiaj w czasie południowej Eucharystii pod przewodnictwem o. Jacka Komana, Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Anielskiej, dwóch naszych nowicjuszy i pięciu z Prowincji gospodarzy miejsca złożyło swe śluby. Nasi bracia: Leopold Strączek (pochodzący z Jachówki w woj. małopolskim) i Nereusz Maria Pakosz (z Leżajska) dokonali tego na ręce o. Gwidona Hensela, Wikariusza naszej Prowincji. On również wygłosił homilię, w czasie której zwrócił się do młodych braci m.in. tymi słowami:

Dziś stając przy Maryi wzywajmy Jej pomocy. Będzie nam potrzebna pomoc w realizacji tego, co będziecie dziś ślubować, aby nie robić kroku w tył. Ciągle mamy stawiać sobie pytanie: „Panie, co chcesz, abym czynił?”. A Pan – niezmiennie, jak św. Franciszkowi, tak i nam – będzie mówił: „Idź i odbuduj mój Kościół”. Odbudowywać Kościół mamy nie przez krytykanctwo i gwałtowne reformy, ale przez realizację tego, co przyrzekliśmy na co dzień.

Dziś jest to pierwsze z Waszych ważniejszych wydarzeń związanych z zakonem. Życie zakonne rozpoczyna się od pierwszych ślubów. Od teraz na zawsze! – taki jest sens składania tych ślubów. Tu jest podobnie jak z małżeństwem. Nie można określać czasu na jaki zawiera się małżeństwo. Miłość jest całkowita, nie stawia Bogu granic. To jest oddanie się Bogu dla większych rzeczy, dla Królestwa niebieskiego.

Wszystkim braciom neoprofesom składamy gratulacje i serdeczne życzenia radości z wierności złożonym ślubom!

Homilia o. Gwidona:
foto: br. Przemysław Płaczek OFM

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”13517,13518,13519,13520,13521,13522,13523,13524,13525,13526,13527,13528″ onclick=”link_no” img_size=”1920×1280″][/vc_column][/vc_row]

Polecamy