Scroll Top
Panama coraz bliżej

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Już za miesiąc młodzi ludzie z całego świata zwrócą swoje oczy na Panamę. W dniach 22-27 stycznia 2019 r. odbędą się tam 34. Światowe Dni Młodzieży, poprzedzone wcześniej Dniami w Diecezjach.

Znaczna odległość tego egzotycznego dla nas kraju sprawia, że nie wszystkim będzie dane uczestniczyć fizycznie w tym wydarzeniu – w końcu to aż 9927 km w linii prostej do pokonania. Z Polski na ŚDM wybiera się niemal 3,5 tys. młodych wraz ze swymi duszpasterzami i kilkunastoma biskupami. Najliczniejszą grupą z Polski będą reprezentanci archidiecezji krakowskiej (ponad 600 osób). Wśród nich będzie nasza mała, 7-osobowa grupa, w której skład wejdą członkowie Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej i Liturgicznej Służby Ołtarza. Naszą Prowincję reprezentować będą: o. Klaudiusz Baran, o. Rufin Kyc i o. Alojzy Garbarz.

ŚDM w Panamie to nie tylko sam wylot do Ameryki Środkowej. To również miesiące duchowych przygotowań – spotkania panamskie każdego 22-go dnia miesiąca oraz formacja w trakcie naszych zbiórek. Szczególnie te właśnie akcje integrowały wyjeżdżających na spotkanie młodych. Każdy wyjeżdżający na ŚDM potrzebuje błogosławieństwa na drogę swoich pasterzy. Dnia 1 grudnia na Jasnej Górze miało miejsce Krajowe Posłanie Pielgrzymów z udziałem ks. bpa Marka Solarczyka, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast 12 stycznia 2019 r. takie posłanie będzie miała archidiecezja krakowska w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Sam wyjazd do Panamy na to święto młodzieży wiąże się z dużymi kosztami rzędu 7-8 tys. zł. Nam koszty udało się zredukować do kwoty poniżej 6 tys. zł oraz zorganizować kwestę, aby dofinansować młodym wyjazd. Dzięki ofiarności wielu ludzi, którzy wsparli nasze działanie przez zbiórki pieniężne w Leżajsku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Opatowie, Warszawie oraz przez portal zrzutka.pl zgromadziliśmy na ten cel ponad 22 tys. zł. Ta kwota oraz wsparcie Zarządu Prowincji i naszych braci pracujących w Niemczech w ramach Stowarzyszenia Polskich Franciszkanów pozwoliła na pokrycie 70% kosztów udziału młodzieży w ŚDM. Ponadto zdecydowaliśmy się dofinansować wylot do Panamy jeszcze jednemu studentowi z naszego duszpasterstwa.

Serdecznie wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za pomoc! Obiecujemy Was i wasze intencje przedstawić Bogu na miejscu wspólnej modlitwy młodych z całego świata w Panamie.

Wylatujemy już 22 stycznia. Postaramy się z tego wydarzenia przywieźć ze sobą reportaż w formie wideo.[/text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy