Scroll Top
  • Home
  • News
  • Poświęcenie kaplicy św. Jana Pawła II w Rzeszowie
Poświęcenie kaplicy św. Jana Pawła II w Rzeszowie

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]2 kwietnia 2019 r., w 14-tą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odbyło się poświęcenie dedykowanej mu kaplicy w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Zostały w niej umieszczone relikwie Ojca św., zabytkowy krzyż czczony przez wiernych oraz figura Świętego Papieża. Relikwie zostały podarowane przez abp Mieczysława Mokrzyckiego, który był sekretarzem Jana Pawła II. On też przewodniczył wieczornej Mszy św. W uroczystości uczestniczyli bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, o. Teofil Czarniak, nasz Prowincjał, a także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i przedstawiciele władz samorządowych.

Kazanie podczas Eucharystii wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki. Stwierdził w nim:

Rokrocznie wspominamy odejście św. Jana Pawła II do domu Ojca, ponieważ jest w nas pragnienie bycia podobnie jak on – ludźmi Bożymi. W jego życiu spełniły się słowa, które sam wygłosił podczas rekolekcji na Watykanie w 1976 r. Zwrócił się wtedy do św. Pawła VI z wezwaniem, aby nadrobił utraconą przez św. Piotra szansę czuwania z Chrystusem podczas Jego modlitwy w Ogrodzie Oliwnym. Po modlitwie w Getsemani przyszła męka i śmierć Jezusa. Podobnie pozwolił Pan Bóg Janowi Pawłowi II uczestniczyć przed śmiercią w Triduum Paschalnym, które jest tajemnicą naszego zbawienia.

 

Abp Mieczysław Mokrzycki wspomniał ostatnie dni św. Jana Pawła II:

Papież Polak zaczął umierać w czwartek po Wielkanocy 2005 r. Poważniejsze problemy ze zdrowiem pojawiły się już w styczniu. Zastosowane leczenie pomogło na krótko i konieczna okazała się operacja tracheotomii, którą przeżył najbardziej. Pomimo poważnej choroby powrócił do normalnego porządku dnia: modlitwy, lektury, krótkich odwiedzin. Św. Jan Paweł II oddawał się jednak przede wszystkim modlitwie – nie brakowało tutaj pacierza, modlitw katechizmowych, rozmyślania, Godzinek, Drogi Krzyżowej, Gorzkich żali, brewiarza czy czytań duchownych. W czwartek, gdy stan zdrowia znacznie się pogorszył i okazało się, że ojciec św. odchodzi z tego świata, zaczął żegnać się z bliskimi. Nie był sam. Plac św. Piotra był wypełniony ludźmi. W sobotę do Jana Pawła II przychodzili kardynałowie, pracownicy Kurii Rzymskiej, siostry zakonne. Wszystkim udzielał błogosławieństwa. Około godz. 19:00 została odprawiona przy jego łóżku Msza św. z Niedzieli Miłosierdzia Bożego. O godz. 21:37 św. Jan Paweł II przeszedł do Pana. Abp Stanisław Dziwisz zaintonował „Ciebie Boga wysławiamy”, by podziękować Bogu za wielkiego papieża i jego pontyfikat. Potem był uroczysty pogrzeb i wołanie wiernych: „Santo subito”.

 

Po Komunii św. o. Rafał Klimas, kustosz sanktuarium, podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania kaplicy św. Jana Pawła II – licznym ofiarodawcom i darczyńcom, projektantom i wykonawcom. Prace zostały wykonane pod nadzorem Pani Marty Nikiel, przedstawiciela wojewódzkiego konserwatora zabytków. O. Rafał zaprosił również do uczestnictwa w nabożeństwach z modlitwami za przyczyną wielkiego Papieża, które odprawiane są w każdy piątek po Mszy św. o godz. 9.00.

Następnie przy śpiewie litanii do św. Jana Pawła II relikwie zostały przeniesione do kaplicy. Poświęcenia kaplicy dokonał bp Jan Wątroba, natomiast abp Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił figurę św. Jana Pawła II. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert chórów zatytułowany TOTUS TUUS.

o. Kajetan Kowalski OFM

[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”8901,8902,8903,8904,8900,8905,8906″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy