Scroll Top
  • Home
  • News
  • Spotkanie gwardianów konferencji słowiańskich Zakonu
Spotkanie gwardianów konferencji słowiańskich Zakonu

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

24 października w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się 4-dniowe „Warsztaty dla gwardianów i przełożonych domów” z prowincji wchodzących w skład Konferencji Północnosłowiańskiej i Południowosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych. Potrwają one do czwartku, 27 października.

W spotkaniu bierze udział Generał Zakonu, o. Massimo Fusarelli oraz Definitor Generalny odpowiedzialny za obie Konferencje Zakonu, o. Konrad Cholewa. Warsztaty zgromadzą łącznie ponad 130 braci z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Chorwacji, Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny.

We wtorek, podczas przedpołudniowego spotkania prowincjałów Konferencji Północnosłowiańskiej dokonano wyboru nowego prezesa, którym został Minister Prowincjalny Prowincji św. Jadwigi z Wrocławia – o. Alard Maliszewski. Na wiceprezesa wybrano o. Juraja Mihály, Prowincjała Prowincji Najświętszego Zbawiciela na Słowacji. Zadaniem przewodniczącego Konferencji jest koordynowanie współpracy w regionie oraz podtrzymywanie łączności z Ministrem Generalnym. Sekretarzem i ekonomem Konferencji został o. Dominik Banaś z Prowincji św. Jadwigi. Dotychczasowemu prezesowi, o. Teofilowi Czarniakowi, dziękujemy za jego posługę.

W samo południe dnia 25 września w kalwaryjskiej bazylice sprawowana była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych, o. Massimo Fusarellego. W koncelebrze byli obecni Definitor Generalny Zakonu, o. Konrad Cholewa oraz prowincjałowie i gwardiani Konferencji Pólnocno- i Południowosłowiańskiej Zakonu.

W homilii o. Massimo odniósł się do przeznaczonej na dziś perykopy Ewangelii z dwoma przypowieściami – o ziarnku gorczycy i o zakwasie:

Królestwo Boże jest rzeczywistością małą, ukrytą, kruchą, ale obdarzoną niezwykłą żywotnością i płodnością. Kusi nas jednak, by spojrzeć na to światowym spojrzeniem, dając się skusić uwodzicielskiej sile statystyki, ciężarowi liczb. Często dzieje się tak nawet wśród nas, przestraszonych naszą liczbą i malejącymi siłami.

Jezus informuje nas, że projekt Królestwa postępuje, rośnie, dojrzewa, nawet jeśli nie dbamy o to, bo świat jest już zbawiony, nie musimy go ratować. Jest bezpieczny, ale o tym nie wie. To on włożył ziarno i zakwas. Od nas zależy, czy będziemy jego współpracownikami, aby zbytnio nie utrudniać jego pracy.

Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w czerwcu 2015 r. powiedział:

„Z tych dwóch przypowieści czerpiemy ważną naukę: Królestwo Boże wymaga naszej współpracy, ale jest to przede wszystkim inicjatywa i dar Pana. Nasza słaba praca, pozornie mała w obliczu złożoności problemów świata, włożona w pracę Boga, nie boi się trudności”.

W obliczu oporu oraz opóźnień naszych braci – i naszych – czasami kusi nas, aby wciągnąć wiosła do łodzi i płynąć na minimum. Dlatego musimy często pamiętać, że nawet w braciach, którym mamy służyć jako ministrzy i gwardiani, jest obecne nasienie i zaczyn Królestwa.

Czy naprawdę w to wierzymy? Czy jesteśmy pewni, że Królestwo Boże będzie wzrastać w nas i w powierzonych nam braciach?

Pielęgnujmy to spojrzenie wiary, wspierane duchem świętej modlitwy i pobożności, dialogiem i braterską dialogiem. Św. Franciszek ukazuje nam drogę miłosierdzia jako uprzywilejowaną drogę kroczenia drogą Ewangelii.

Bracia gwardiani wsłuchają się jeszcze w konferencję bpa Janusza Mastalskiego, o. Józefa Augustyna SJ oraz o. Wita Chlondowskiego OFM. W czwartek, na zakończenie warsztatów, spotkają się ze swymi prowincjałami. Organizatorem spotkania jest Sekretariat Formacji i Studiów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”15962,15963,15964,15965,15966,15967,15968,15969,15970,15971,15972,15973,15974,15975,15976,15977,15978,15979,15980,15981,15982,15983,15984,15985,15986,15987,15988,15989″ onclick=”link_no” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy