Skip to main content
[text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Przeżywamy rok jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, zaplanowane wcześniej obchody jubileuszowe zostały odwołane lub przeniesione na późniejsze terminy. Publikujemy nowy program uroczystości dziękczynnych za życie i świętość Jana Pawła II w sanktuarium kalwaryjskim.

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej przez cały rok jubileuszu w Bazylice Matki Bożej Anielskiej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża).

Relikwie Świętego Jana Pawła II znajdują się na ołtarzu przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Można je uczcić poprzez pokłon.

Każdego 22. dnia miesiąca wieczorna Msza święta jest sprawowana we wszystkich intencjach, jakie pielgrzymi przedstawiają Bogu za pośrednictwem św. Jana Pawła II, po Eucharystii odbywa się nabożeństwo ku czci Świętego.

Zachęcamy wszystkich do naśladowania postawy Świętego Jana Pawła II przez prawdziwe przylgnięcie do Boga i życie duchowe, którego przewodnikiem może być dla nas Święty Pielgrzym Kalwaryjski. Niech papieska rocznica będzie okazją do uwielbienia Boga za dar Papieża Polaka i wzór, jaki nam pozostawił.

Jakże bardzo miłuję te Dróżki Kalwaryjskie

Zapraszamy do osobistej modlitwy na Dróżkach Kalwaryjskich. Święty Papież wielokrotnie świadczył o swoich związkach z sanktuarium oraz umiłowaniu dróżek. „Nie wiem po prostu, jak dziękować Bożej Opatrzności za to, że dane mi jest jeszcze raz nawiedzić to miejsce. Kalwaria Zebrzydowska: sanktuarium Matki Bożej – i dróżki. Nawiedzałem je wiele razy, począwszy od lat moich chłopięcych i młodzieńczych” – mówił Papież w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas swojej pierwszej apostolskiej wizyty. W tym samym przemówieniu zachęcał: „Nie ustawajcie w modlitwie. (…) Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie.”

Z okazji jubileuszu została przygotowana aktualizacja aplikacji mobilnej Dróżki Kalwaryjskie – Nie ustawajcie w modlitwie, która zawiera teksty modlitw na dróżkach i informacje o sanktuarium.

Totus Tuus, Maria!

Zachęcamy do osobistego oddania się Maryi wzorem św. Jana Pawła II. „Ile razy doświadczałem tego, że Matka Bożego Syna zwraca swe miłosierne oczy ku troskom człowieka strapionego i wyprasza łaskę takiego rozwiązania trudnych spraw, że w swej niemocy zdumiewa się on potęgą i mądrością Bożej Opatrzności” – mówił Papież podczas swojej ostatniej wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Trwałą i widoczną pamiątką jubileuszu będzie nowe antepedium ołtarzowe, które ozdobi ołtarz Matki Bożej Kalwaryjskiej w dniu urodzin Papieża. Zostało wykonane jako wotum pielgrzymów i bernardynów dla Maryi za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Tutaj moje serce zostało na zawsze

Zapraszamy także wszystkich do poznawania duchowej sylwetki Świętego Papieża oraz Jego nauczania. Pamiątką jubileuszu jest wznowione i rozszerzone wydanie kazań kard. Karola Wojtyły wygłoszonych w sanktuarium.  Książka nosi tytuł Do tronu łaski. Publikację przygotowało Wydawnictwo Calvarianum i można ją kupić w kiosku klasztornym oraz w sklepie internetowym wydawnictwa (calvarianum.pl).

18 maja 2020 r.

W dniu rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zapraszamy do wspólnej modlitwy dziękczynnej w sanktuarium i przez transmisję internetową.

  • 6:00 – odsłonięcie cudownego obrazu
  • 6:00, 7:00, 8:00, 9:00 – Msze święte
  • 11:30 – Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II
  • 12:00 – Msza święta z udziałem władz samorządowych.
  • 15:00 – Godzina Miłosierdzia – uwielbienie Boga bogatego w miłosierdzie ze św. Janem Pawłem II
  • 17:00 – Msza święta i nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II
  • 18:30 – nabożeństwo majowe
  • 19:00 – Msza święta
  • 21:00 – Apel maryjny, różaniec i zasłonięcie cudownego obrazu – zawierzenie Maryi ze św. Janem Pawłem II

O godz. 9:00 zostanie opublikowana w mediach społecznościowych pierwsza część filmu Pokój wam. Film został przygotowany we współpracy z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a opowiada o duchowej drodze św. Jana Pawła II, który rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, od pustego grobu prowadzi ludzkość do zdrojów Bożego Miłosierdzia.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
[/text]