Scroll Top
  • Home
  • News
  • 100-lecie powrotu bernardynów do Piotrkowa
100-lecie powrotu bernardynów do Piotrkowa

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

W niedzielę 28 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim obchodzony był jubileusz 100-lecia od powrotu bernardynów po kasacie klasztoru przez zaborców.

Uroczystej Mszy św. o godz. 11:30 przewodniczył o. Teofil Czarniak – nasz Minister Prowincjalny. W koncelebrze byli obecni bernardyni, którzy posługiwali w tym klasztorze w przeszłości.

W homilii Ojciec Prowincjał zauważył, że pokora, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, jest nie tylko kluczem do uniknięcia cierpień i rozczarowań, ale przede wszystkim do realizacji woli Bożej:

Jestem przekonany, że oblicze tego miasta byłoby inne, gdyby nie pokorna służba bernardynów w tym konwencie. Ile wygłosili kazań, misji; ile wysłuchali spowiedzi? Jak często, nie patrząc na niebezpieczeństwo i cenę jaką zapłacą, brali udział w walkach niepodległościowych? A to wszystko czynili – mam taką nadzieję i takie przekonanie – nie spodziewając się za to honorów.

Miesiąc temu jeden z biskupów powiedział mi w pewnym miejscu słowa, które naprawdę miło mnie zaskoczyły: „to dzieło tak się rozwija tylko dlatego, że prowadzone jest przez pokornych franciszkanów”. 

Sto lat temu Bóg zechciał, abyśmy po 58 latach od kasaty, powrócili do zrujnowanego klasztoru i nadal służyli wiernym Piotrkowa i okolic. Dziękujemy za to Bogu. Dziękujemy także każdemu z Was, a na Wasze ręce, Waszym przodkom, za przywiązanie do bernardynów i Waszą ofiarną pomoc. Przecież razem idziemy przez ten świat, wzajemnie się umacniając, w tej podróży ku wiecznemu życiu.

Bernardyni przybyli do Piotrkowa Trybunalskiego w 1624 r., zamieszkując klasztor ufundowany przez szlachcica Floriana Starczewskiego. Klasztor uległ kasacie po upadku powstania styczniowego w 1864 r. Bernardyni powrócili do miasta w 1922 r. Kościół słynie jako Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, Matki Pocieszenia. Przy klasztorze od 21 lat funkcjonuje Oratorium św. Antoniego, czyli świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży z ubogich lub dysfunkcyjnych rodzin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”15515,15516,15517,15518,15519,15520,15521,15522,15523,15524,15525″ onclick=”link_no” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy