Scroll Top
Pogrzeb śp. o. Maksymiliana

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

Pożegnaliśmy dzisiaj w Leżajsku śp. o. Maksymiliana Żydowskiego – wieloletniego duszpasterza w Ukrainie, a w ostatnich latach kapelana leżajskiego szpitala.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył o. bp Damian Muskus. W koncelebrze byli obecni nasi Współbracia z wielu klasztorów – na czele z Prowincjałem o. Teofilem Czarniakiem – oraz liczni kapłani diecezjalni.
Kazanie wygłosił o. Emanuel Nowak, który rozpoczął od uwagi, że śmierć jest przejściem w inny wymiar życia:
Chrystus wprowadza człowieka w przestrzeń nowego życia – życia z Bogiem i życia w Bogu. A godzina śmierci jest przecież godziną łaski. O. Maksymilian stał się już dziedzicem tej rzeczywistości. (…)

Po święceniach wyjeżdżał z posługą duszpasterską na Węgry – do Polaków, którzy tam pracowali. I tam zdaje się, że zrodziło się jego powołanie do pracy misyjnej, bo już w czwartym roku kapłaństwa poprosił Ojca Prowincjała, żeby mógł wyjechać na Ukrainę. Tam spędził 13 lat. Był to czas trudny, czas odbudowy kościołów po reżimie komunistycznym, czas trudnej pracy duszpasterskiej. Realizował to jak tylko potrafił.

Od 2006 r. osiadł w Leżajsku i pełnił posługę kapelana w szpitalu do końca swoich dni. Oddał się bez reszty posłudze chorym. Codziennie nawet kilkakrotnie przebywał pieszo trasę z klasztoru do szpitala. Był pasjonatem, który nawet rezygnował z urlopu. Dzisiaj pragniemy dziękować Bogu za jego posługę zakonną i kapłańską.

Jak zaznaczył kaznodzieja, o. Maksymilian odszedł do Pana we wspomnienie św. Moniki. Przywołał jej słowa, które wypowiedziała na łożu śmierci:

„Ciało złóżcie gdziekolwiek; z tym się nie kłopoczcie; o jedno tylko proszę, abyście wszędzie, gdzie będziecie, pamiętali o mnie przy ołtarzu Pańskim”. Dzisiaj tymi słowami zwraca się do nas o. Maksymilian.

Trumna z ciałem Zmarłego została złożona na cmentarzu zakonnym, niedaleko bazyliki.

Niech owoce jego modlitwy i pracy wyjednają mu nagrodę w królestwie Bożym!
fot.: o. Rufin Kyc OFM

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”15551,15550,15549,15532,15548,15547,15542,15539,15545,15546,15544,15541,15543,15540,15537,15538,15536,15533,15534,15535″ onclick=”link_no” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=Gh3f0vfKr8U” align=”center”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy