[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Nasz Klasztor w Przeworsku, przygotowując się do koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia, dnia 25 maja organizuje Historyczno-mariologiczne Sympozjum Naukowe poświęcone dziejom kultu Cudownego Wizerunku. Współorganizatorami wydarzenia są: Miasto Przeworsk, Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Przeworsku i Akcja Katolicka pw. Św. Barbary w Przeworsku.
O godz. 9:00 w klasztornej świątyni będzie celebrowana Msza św., transmitowana przez Archidiecezjalne Radio Fara. Następnie, od godz. 10:30 uczestnicy sympozjum wysłuchają w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Jagiellońska 10a) dziewięciu referatów poświęconych różnym aspektom kultu Przeworskiej Madonny. Cudowny wizerunek Pani Pocieszenia ma bowiem niezwykle bogatą i co najistotniejsze, w pełni udokumentowaną źródłowo, historię sięgającą początku XVII w. Wśród prelegentów są głównie przedstawiciele naszej bernardyńskiej Prowincji, ale także badacze z podkarpackich ośrodków naukowych stale współpracujący z konwentem przeworskim.
Cudowny Obraz Matki Bożej Pocieszenia odbiera cześć od co najmniej 1613 r. Zawsze cieszył się ogromną czcią nie tylko mieszczan przeworskich, ale także okolicznej szlachty. Już w 1647 r. obraz po raz pierwszy określono cudownym. Austriacki zaborca próbował na różne sposoby ograniczyć oddziaływanie przeworskiego ośrodka pątniczego. Z inicjatywy wiernych o. Felicjan Fierek dokonał w 1896 r. odnowienia kultu Przeworskiej Madonny i umieścił obraz w bocznej kaplicy. Z pierwszej połowy XX w. zachował się szereg relacji o łaskach doznanych za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia. Ze względu na dynamicznie rozwijający się kult, w okresie międzywojennym ówczesny gwardian Klasztoru o. Tadeusz Ukleja podjął starania o ukoronowanie obrazu papieskimi diademami. Chociaż inicjatywa spotkała się z uznaniem ordynariusza przemyskiego bpa Anatola Nowaka i miała poparcie prowincjałów o. Benedykta Wierciocha i o. Cypriana Jurkiewicza, ze względu na splot niekorzystnych wydarzeń do koronacji nie doszło. Po wojnie udało się za to uzyskać dekret ustanawiający Święto Przeworskiej Matki Pocieszenia, a w 1962 r. umieszczono obraz w głównym ołtarzu.
W 2016 r. z inicjatywy o. Marcelego Gęśli powstały Wotywne Korony Wdzięczności dla Dzieciątka Jezus i Matki Bożej Pocieszenia, wykonane z kilkuset wotów ofiarowanych przez wiernych. Przy tej okazji wznowiono starania koronacyjne, które zakończyły się sukcesem. W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2019 r. odbędzie się koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia — pierwsze takie wydarzenie na terenie powiatu przeworskiego.
Program sympozjum został podany na plakacie poniżej.
[/text][/vc_column][/vc_row]