Scroll Top
Warsztaty kaligrafii w Ettal

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]W dniach 16 – 23 września w benedyktyńskim opactwie Ettal w Bawarii odbyły się warsztaty artystyczne, realizowane w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z Zespołu Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie i miejscowego benedyktyńskiego gimnazjum. Opiekę duchową nad grupą polską oraz zajęcia z kaligrafii dla grupy mieszanej prowadził o. Cyprian Moryc.

Benedyktyńska praca

Średniowieczne opactwo jako miejsce realizacji projektu wymusiło wybór zajęć związanych z pracą zakonnych skrybów. Mnisi z zakonu św. Benedykta w rozsianych po całej Europie klasztornych pracowniach uczyli sztuki pisanego słowa, przyczyniając się do odrodzenia i wspaniałego rozwoju kultury europejskiej. Polsko-niemiecki projekt, który był podrożą w  przestrzeni i czasie oraz próbą zrozumienia wysiłku mnichów tworzących księgi przed wynalazkiem druku, pozwolił młodym Polakom i Niemcom poznać ideę „benedyktyńskiej pracy”.

Ćwiczenie charakteru

Młodzież dowiedziała się m.in., że pisanie pięknych liter nie zależy jedynie od dobrego wyćwiczenia ręki, ale jest owocem wyćwiczonego charakteru. Skryptorium uczy bowiem unikalnych już dziś sprawności: precyzji, cierpliwości, zapału, wytrwałości i skupienia. Owoc tygodniowych ćwiczeń został zaprezentowany w bazylice opactwa w formie ekspozycji oraz pamiątkowego biletu z ręcznie wypisanymi słowami św. Benedykta „ora et labora”, który otrzymali miejscowi wierni po uroczystej Eucharystii. Ta lekceważona dziś benedyktyńska dewiza przez wieki była dla Europejczyków zapisem modelu życia uporządkowanego i skupionego. Kaligrafia, choć kojarzy się z doświadczeniem  skryptorium benedyktyńskiego, ma również ważny wątek franciszkański, związany z wielkim szacunkiem św. Franciszka dla „napisanych najświętszych imion i słów …”, który zalecił swym naśladowcom w Testamencie.

W ramach projektu znalazła się także wycieczka do pobliskiego Oberammergau, miejscowości znanej w świecie z Pasji Chrystusa, odgrywanej przez rdzennych mieszkańców co dekadę od połowy XVII wieku. Miejsce bliskie Kalwarii Zebrzydowskiej zainteresowało i głęboko poruszyło młodzież i ich opiekunów.

o. Cyprian Moryc OFM

[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”9861,9855,9856,9857,9858,9860,9859,9862″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy