Skip to main content
[text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]W dniach 23-26 września w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbył się zjazd Kapituły Federacji Sióstr Bernardynek. Spotkały się Siostry z wszystkich klasztorów w Polsce oraz przedstawicielka ze wspólnoty w Słonimiu na Białorusi.

Impulsem do spotkania był jubileusz 560-lecia istnienia Zakonu oraz 60-lecie Federacji. Siostry Bernardynki, czyli Mniszki III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu, są najstarszym żeńskim zakonem klauzurowym o polskich korzeniach i jedynym na III Regule św. Franciszka, co jest dla Sióstr powodem do chluby.

Siostry spotkały się w poniedziałek 23 września w godzinach popołudniowych i rozpoczęły świętowanie wspólną Eucharystią oraz nieszporami.

Drugi dzień stanowił centrum uroczystości. O godzinie 11.00 została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem Ks. Abp. Grzegorza Rysia. Eucharystię poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu, uwieńczona aktem ofiarowania Federacji Matce Bożej Niepokalanej.

Arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii, nawiązując do słowa Bożego mówiącego o tłumie, który przyszedł do Jezusa podkreślał, by wspólnota zakonna nie była tylko tłumem, lecz rodziną. Prawdziwymi krewnymi Jezusa: bratem, siostrą i matką jest ten, kto słucha słowa Bożego i wypełnia je. Arcybiskup pytał nas:

Jak słuchasz słowa? Bo, kiedy je usłyszysz to tak, jakby się ono w tobie poczynało. Tak jak poczęło się w Maryi w chwili Zwiastowania. Najpierw słuchasz Słowa, ono się w tobie poczyna, potem je musisz ustrzec w sobie. Ten rodzi słowo, kto czyni słowo. Kiedy Słowo staje się czynem w naszym życiu, to jest to moment, w którym je rodzimy.

 

Trzeciego dnia Siostry wyruszyły na pielgrzymkę szlakiem św. s. FaustynyOdwiedziły Świnice Warckie, Głogowiec (dom rodzinny św. Faustyny), a następnie Aleksandrów Łódzki – miejsce zamieszkania i przyjęcia sakramentu bierzmowania przez s. Faustynę. Kolejnym punktem pielgrzymki była katedra łódzka – miejsce powołania s. Faustyny oraz miejsce objawień w parku Wenecja; a ostatnim: dom zakonny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Krośnieńskiej. Każde z tych miejsc było przeniknięte wspólną modlitwą.

Jubileuszowe spotkanie zakończyło się Eucharystią sprawowaną 26 września o godzinie 7.00. Siostry Bernardynki powróciły do swoich klasztorów z przesłaniem, by Kościół, by każda wspólnota zakonna była rodziną.[/text]

[dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”9873,9872,9868,9869,9870,9871,9867,9866″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery]
[dima_embed_video id=”” class=”” style=”” tutorials=””][/dima_embed_video]
[dima_embed_video id=”” class=”” style=”” tutorials=””][/dima_embed_video]