Scroll Top
Śluby wieczyste w Krakowie

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

W Uroczystość św. Franciszka z Asyżu (4 X) w naszym kościele w Krakowie pod Wawelem br. Aureliusz Stanecki złożył śluby wieczyste. Jego śluby przyjął Prowincjał, o. Teofil Czarniak.
Zgromadzoną rodzinę br. Aureliusza, wszystkich zgromadzonych kapłanów i zakonników przywitał o. Barnaba Olszewski, Kustosz tutejszego Sanktuarium św. Szymona z Lipnicy. Kazanie wygłosił o. Teofil, który podkreślił, że wczoraj przeżywane nabożeństwo „Transitus” wprowadziło nas w atmosferę zadumy i synowskiej tęsknoty.
Nasz Patriarcha chętnie jest przedstawiany jako cukierkowaty, romantyczny młodzieniec w otoczeniu zwierząt. Często zachwycamy się nim jako patronem ekologii, rozśpiewanym wagabundą na wzór Francesca z filmu Zefirellego. Może taki obraz, to pierwsze spotkanie z Franciszkiem, jest dobre? Zachwyt prostotą, romantycznym odcieniem wewnętrznych tęsknot. Czy jednak to pełny obraz Franciszka? Zdaje się, że taki romantyczny i beztroski święty pasuje do oczekiwań wielu w dzisiejszym świecie. Omija się w tym obrazie źródło szczęścia Franciszkowego, które wcale nie płynie z beztroskiego życia, ale z krzyża naszego Pana. Wchodząc poprzez pokutę i kontemplację w tajemnicę krzyża i owoców odkupienia  Franciszek zyskiwał spokój ducha i radość życia.
Piękną ilustracją wiary i pragnień, które kierowały życiem Franciszka są wydarzenia na górze Alwerni gdzie otrzymał stygmaty. Franciszek usilnie modlił się o doświadczenie cierpienia. Jednak nie tylko chciał cierpienia. Chciał również doświadczyć miłości, jaka przenikała w tym momencie serce Zbawiciela do stworzenia. Przepiękne zestawienie. Tylko prawdziwa miłość daje człowiekowi zrozumienie i zdolność znoszenia cierpienia. A im większy krzyż, tym większa powinna być ta miłość. Zatem, nie można znieść krzyża bez miłości. Nie ma również prawdziwej miłości, bez doświadczenia krzyża. To jest fenomen Franciszka i to powinien być znak rozpoznawczy jego naśladowców.
Aureliuszu, dzisiaj złożysz przed Bogiem i ludźmi swoją profesję wieczystą. Wyrazisz głośno swoją decyzję, że chcesz dążyć do świętości w rodzinie franciszkańskiej do końca swoich dni. Oczywiście okłamałbym Cię, gdybym Ci obiecał, że będzie tylko miło, łatwo i wesoło. Takie życie nie dałoby Ci satysfakcji i nie prowadziłoby Cię do wzrostu duchowego. Pojawią się krzyże, jednak one powinny w Tobie wyzwalać nie bunt, ale jeszcze większą miłość do Boga i do braci.
Br. Aureliusz składając profesję uroczystą posłuszeństwa, ubóstwa i czystości został trwale włączony do Zakonu Braci Mniejszych. Od lipca br. posługuje w krakowskim klasztorze jako pomocnik introligatora.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”15816,15817,15818,15819,15820,15821,15822,15824,15823,15825,15826,15827,15828,15829,15830,15831,15832,15833″ onclick=”link_no” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_video link=”https://youtu.be/DBXropaMAeQ” align=”center”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy