Skip to main content
W czasie wakacji, obecnie dobiegających już końca, Moderator Prowincjalny Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej – o. Stefan Rymarczyk zorganizował siedem turnusów wakacyjnych rekolekcji oazowych.

Dzieci i młodzi, gromadzący się przy naszych klasztorach w ramach Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej, nie wyobrażają sobie wakacji bez rekolekcji. W tym roku wzięło w nich udział łącznie 217 osób. Rekolekcje odbywały się w różnych miejscach w dniach od 1 lipca do 2 sierpnia.

Rekolekcje Oazy Dzieci Bożych trwały 10 dni i odbyły się w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodszym przewodził o. Kasjan Sadowski, a rekolekcje ODB I stopnia miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Stopień II prowadził również w Kalwarii o. Pio Trzeciak. Najstarsze dzieci odbyły rekolekcje ODB III stopnia w Leżajsku z o. Terencjanem Krawcem. Pomagali im w tym następujący bracia klerycy: br. Waldemar Jagieła, br. Dawid Bazan i br. Leoncjusz Karpeta.

Rekolekcje Oazy Nowego Życia przeznaczone były dla młodzieży od 15 roku życia. Trwały one każdorazowo 15 dni, a odbywały się w czterostopniowej opcji – od stopnia 0 do III. Najmłodszych formował o. Martynian Czechowski na rekolekcjach ONŻ stopnia 0 w Łodzi. Pomagał mu w tym kleryk br. Ewaryst Buła. Stopień I ONŻ w Wiączyniu Dolnym prowadził o. Stefan Rymarczyk. W Leżajsku ONŻ stopnia II prowadził o. Eliasz Kucharski, wraz z pomocą br. Tobiasza Strzeleckiego. Ostatni, III stopień ONŻ prowadził w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Celestyn Cebula. Służyła mu w tym pomocą s. Martyna Owsianka.

Z pierwszych wrażeń, które płynęły z ust tych młodych ludzi, można było wnioskować, że nie był to dla nich czas stracony. Wielu z nich „odświeżyło” swoją wiarę lub naprawiło w niej poważniejsze wyrwy. Kadra animatorska starała się stawać dla swych młodszych kolegów i koleżanek wsparciem na tej drodze. Aż trzech naszych Współbraci miało w tym roku swój debiut w roli moderatorów rekolekcji (o. Pio, o. Eliasz, o. Celestyn). Każdy jednak z pożytkiem duchowym sprostał zadaniu. Zarówno im, jak również animatorom, uczestnikom i dobrodziejom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

A już niebawem, bo w dniach 17-19 września w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbędą się Dni Wspólnoty FMO. W czasie ich trwania dzieci i młodzież będą wspominali miniony czas rekolekcji.