Scroll Top
Pierwsze śluby nowicjuszy

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text]W Święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu (17 IX), w czasie południowej Eucharystii w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku, pięciu nowicjuszy złożyło swoje pierwsze śluby zakonne. W ten sposób zakończyli formację w nowicjacie.

Mszy św. z obrzędem profesji zakonnej przewodniczył nasz Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak. Zgromadzonych powitał Kustosz leżajskiego Sanktuarium, o. Klaudiusz Baran:

Jesteśmy dziś świadkami podniosłego wydarzenia. Oto pięciu śmiałków decyduje się na zawarcie przymierza z Bogiem – na złożenie swojej pierwszej profesji zakonnej. To wielka radość dla wszystkich nas tutaj zgromadzonych.

Homilię wygłosił o. Jacek Koman, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej z Krakowa. Odwołał się w niej do celebrowanego dzisiaj we wszystkich franciszkańskich świątyniach Święta Stygmatów św. Franciszka:

„Ja na ciele swoim noszę blizny, znamię przynależności do Jezusa” (Ga 6, 17b). To stwierdzenie św. Pawła Apostoła wprowadza nas w misterium, które w szczególny sposób stało się udziałem św. Ojca naszego Franciszka i nas wszystkich, którzy tworzymy wielką rodzinę franciszkańską.

Wydarzenie-tajemnica, które dokonało się na świętej Górze Alwerni, na dwa lata przed śmiercią Serafickiego Ojca. Z ogromnym przejęciem i wzruszeniem wspominamy to wydarzenie dzisiaj i celebrujemy podczas pierwszej profesji czasowej naszych braci. To oni poprzez złożenie ślubów posłuszeństwa, ubóstwa i czystości pragną pójść za Chrystusem i św. Franciszkiem. Na drzewie krzyża – drzewie życia – pragną w ten sposób przybić siebie samych w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. (…)

Kaznodzieja składane śluby zakonne przyrównał do otrzymanych przez naszego Zakonodawcę stygmatów:

Stygmaty Franciszka są konsekwencją duchowego dojrzewania prawdziwego brata mniejszego i naśladowcy Jezusa Chrystusa. Znaki Męki Pańskiej stają się pieczęcią Boga żywego w ciele. Cierpienie staje się miłością. Cierpienie staje się cierpliwością w znoszeniu przeciwności.

Na koniec o. Jacek życzył im:

Drodzy bracia nowicjusze, Franciszek Was potrzebuje! Świat Was potrzebuje, Waszego świadectwa życia Ewangelią! Nie można poznać Boga i jego spraw bez wejścia w szczególną i osobistą relację z Chrystusem – i to ukrzyżowanym. (…) Zawierzycie za chwilę Wasze życie Bogu, bo chcecie być „pańscy” – czyli należeć do Pana w całości i bez zastrzeżeń. Dziś obiecujecie, że będziecie wybierać to, co należy do Boga. Jemu oddajecie Wasze decyzje. Z pewnością będą Was one bardzo wiele kosztowały. Może i czasem będą to drogi łatwego wyboru, ale i czasem będzie to droga krzyżowa. Życzymy Wam, abyście zawsze chcieli na siebie patrzeć jako na sługi, tych najmniejszych.

Po homilii śluby złożyli następujący bracia:

  • br. Dyzma Dymek,
  • br. Michał Kuźniar,
  • br. Florian Kocan,
  • br. Filip Maslii – z Prowincji św. Michała na Ukrainie,
  • br. Gabriel Szlęk – z Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

W uroczystości uczestniczyli m.in.  najbliżsi nowicjuszy, bracia klerycy z WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, nowicjusze dwóch prowincji z Zakliczyna, przedstawiciele Prowincji św. Michała na Ukrainie i Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Neoprofesi udali się dzisiaj na krótki urlop do swoich rodzin. Nasi bracia przybędą pod koniec września do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby rozpocząć czas studiów i formacji.[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”11497,11496,11495,11498,11499,11500,11501,11502,11503,11504,11505″ layout=”4″ item_spacing=”default” gallery_style=”7″ load_in_animation=”none”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy