Scroll Top
  • Home
  • News
  • Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę
Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę

[vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]W dniach 18-19 października br odbyła się 36. Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Naszą Prowincję reprezentowało 15 braci.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Braci Zakonnych poprzedziło nasze wewnętrzne spotkanie w częstochowskim klasztorze. W dzień przyjazdu o godz. 18:00 wysłuchaliśmy konferencji zatytułowanej: „Rola brata zakonnego w budzeniu powołań brackich” przygotowanej przez br. dr Konrada Zastawnego OFM z bratniej Prowincji z Katowic – Panewnik.

Po konferencji rozmowy brackie toczyły się we własnym gronie. W czasie tego spotkania bracia jednogłośnie postanowili, aby wrócić do starej tradycji spotkań brackich w ramach naszej Zakonnej Prowincji w różnych klasztorach. Pierwsze spotkanie zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Spotkania te mają za cel wzmocnienie i pogłębianie procesu zakonnej formacji ciągłej, aby wzbogacić wiedzę teologiczną, liturgiczną i ducha franciszkańskiego.

Następnego dnia włączyliśmy się w udział ogólnopolskiego spotkania. Wysłuchaliśmy konferencji i homilii ks. bp Jacka Kicińskiego CMF (klaretyna), przewodniczącego Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

Ksiądz biskup zauważył:

Brat zakonny jest tym, który na wzór Jezusa Chrystusa jest bratem pośród braci. Jest tym, który czeka na drugiego człowieka; tym, który wychodzi; tym, który karmi i tym, który przywraca utraconą nadzieję. Być bratem zakonnym, to być znakiem obecności Boga w tym miejscu, w którym stawia nas Bóg.

Gdy spoglądamy na życie Maryi, to, co nas dziś tak bardzo mocno dotyka, a zarazem prowokuje wobec dzisiejszej kultury tymczasowości, to przede wszystkim wierność Maryi. Maryja, która jest napełniona Duchem Świętym, jest wierna Bogu; Maryja jest wierna Świątyni; Maryja jest wierna człowiekowi i Maryja wierna jest powołaniu. Maryja uczy nas wierności wobec Boga,

Zaufanie, że Bóg, jeśli człowieka powołuje – kontynuował bp Kiciński – wyposaża go w to, co jest niezbędne, aby był człowiekiem szczęśliwym, aby był narzędziem w Jego ręku. Powołanie bycia bratem zakonnym nie jest łatwe. Bóg wchodzi w naszą rzeczywistość i wyznacza nam kierunek i szlak naszego życia. Drodzy bracia, bądźcie wierni powołaniu. Życie brata zakonnego związane jest ze świątynią, bo przecież Eucharystia stanowi centrum naszego życia. Drodzy bracia, nie żałujcie czasu na świątynię, bądźcie wierni świątyni. Wasze życie, to jest życiem pośród ludzi, bycie bratem pośród braci i sióstr. Bądźcie wierni człowiekowi. I wreszcie w powołanie wpisany jest krzyż. Będą takie momenty, gdy doświadczymy cierpienia i opuszczenia, gdy może wydawać się wszystko bez sensu, bo gdy jest ciemno człowiek kroczy po omacku. Nie jesteście sami, pod krzyżem jest wasza Matka, bądźcie wierni powołaniu do końca życia.

O godz. 15:00 odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym udaliśmy się na Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Po zakończonej Drodze Krzyżowej w Domu Pielgrzyma odbyło się spotkanie przy kawie i ciastku.

Po braterskim spotkaniu udaliśmy się na  nabożeństwo  różańcowe w naszym klasztorze, gdzie modliliśmy się o nowe powołania i za powołanych. Wieczorem wróciliśmy na przygotowany specjalnie dla braci koncert organowy w bazylice. Apelem Maryjnym przed wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej zakończyliśmy dzień.

Kolejny dzień spotkania rozpoczęliśmy wspólną Jutrznią i wsłuchiwaliśmy się w konferencję, którą wygłosił o. Maksymilian Nawara OSB, opat, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.

W konferencji omówił bardzo szczegółowo dokument dotyczący braci zakonnych zatytułowany „Tożsamość i misja brata zakonnego w Kościele”.

Doroczne spotkanie zakończyła Msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu sprawowana przez o. opata Maksymiliana. Miłą niespodzianką była dla nas wiadomość, że w tym roku zostaliśmy poproszeni aby przygotować asystę liturgiczną w czasie Eucharystii. Mszę św. w intencji braci naszej Prowincji i o nowe powołania brackie w zastępstwie o. Prowincjała odprawił o. Nikodem Sobczyński – definitor.

Po wspólnym obiedzie wyruszyliśmy z błogosławieństwem o. Nikodema do naszych klasztorów, w których na co dzień posługujemy.

W imieniu wszystkich braci składam serdeczne podziękowanie o. Nikodemowi i całej częstochowskiej wspólnocie za życzliwość i gościnę jakiej przez ten czas doznaliśmy.

 

br. Zacheusz Rąpała OFM

[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”8346,8347,8348,8350,8345,8349″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy