Scroll Top
  • Home
  • News
  • Sympozjum na 100-lecie odzyskania niepodległości
Sympozjum na 100-lecie odzyskania niepodległości

[vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]14 października 2018 r. w Centrum Religijno-Kulturowym przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie odbyło się sympozjum nt. Odrodzenie Polski w 1918 r. wyzwaniem dla Narodu Polskiego XXI wieku. Organizatorami spotkania były Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” oraz Koło im. św. Jana z Dukli w Rzeszowie. Sympozjum poprzedziła Msza św. w Bazylice Wniebowzięcia NMP odprawiona przez bp Edwarda Białogłowskiego.

Zostały wygłoszone następujące referaty:

  • prof. Tadeusz Guz: Permanentne odradzanie się narodu polskiego – refleksje w kontekście odrodzenia się Najjaśniejszej Rzeczypospolitej,
  • Wacław Polek, prezes „Odrodzenia”: „Sapere ausuris” – w hołdzie wychowawcom narodu i budzicielom sumień,
  • prof. Roman Jusiak: Kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie polskim.

Ks. prof. Tadeusz Guz podkreślił wagę edukacji, a zwłaszcza edukacji humanistycznej – filozoficznej i teologicznej. Rządzący nie powinni zapominać, że na pierwszym miejscu należy postawić człowieka i jego formację. To jest solidny fundament w budowaniu silnego państwa, jego gospodarki i ekonomii. Jeśli tego zabraknie, wszelkie reformy nie przyniosą trwałych zmian.

Prezes „Odrodzenia” Wacław Polek przedstawił szkic historii kształtowania postaw patriotycznych od ks. Piotra Skargi do Józefa Piłsudskiego. Zauważył, że gdy Rzeczpospolita była u szczytu rozwoju, ks. Skarga już dostrzegał niepokojące symptomy przyszłego upadku Polski, i rzeczywiście, kolejne lata potwierdziły jego przewidywania. W procesie formowania postaw patriotycznych szczególną rolę odegrali duchowni: ks. Piotr Skarga, o. Honorat Koźmiński, ks. Bronisław Markiewicz i wielu innych.

Na zakończenie sympozjum o. prof. Roman Jusiak stwierdził, że patriotyzm to postawa miłości, a miłość jest cnotą kształtowaną przez chrześcijaństwo.

 

o. Kajetan Kowalski OFM

[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”8337,8338,8339,8340,8341″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy