Zostały wygłoszone następujące referaty:
- prof. Tadeusz Guz: Permanentne odradzanie się narodu polskiego – refleksje w kontekście odrodzenia się Najjaśniejszej Rzeczypospolitej,
- Wacław Polek, prezes „Odrodzenia”: „Sapere ausuris” – w hołdzie wychowawcom narodu i budzicielom sumień,
- prof. Roman Jusiak: Kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie polskim.
Ks. prof. Tadeusz Guz podkreślił wagę edukacji, a zwłaszcza edukacji humanistycznej – filozoficznej i teologicznej. Rządzący nie powinni zapominać, że na pierwszym miejscu należy postawić człowieka i jego formację. To jest solidny fundament w budowaniu silnego państwa, jego gospodarki i ekonomii. Jeśli tego zabraknie, wszelkie reformy nie przyniosą trwałych zmian.
Prezes „Odrodzenia” Wacław Polek przedstawił szkic historii kształtowania postaw patriotycznych od ks. Piotra Skargi do Józefa Piłsudskiego. Zauważył, że gdy Rzeczpospolita była u szczytu rozwoju, ks. Skarga już dostrzegał niepokojące symptomy przyszłego upadku Polski, i rzeczywiście, kolejne lata potwierdziły jego przewidywania. W procesie formowania postaw patriotycznych szczególną rolę odegrali duchowni: ks. Piotr Skarga, o. Honorat Koźmiński, ks. Bronisław Markiewicz i wielu innych.
Na zakończenie sympozjum o. prof. Roman Jusiak stwierdził, że patriotyzm to postawa miłości, a miłość jest cnotą kształtowaną przez chrześcijaństwo.