Skip to main content
Liturgiczne święto św. Jana z Dukli obchodziliśmy 8 lipca. W rodzinnym mieście tego świętego Patrona uroczystości odpustowe obchodzone są w weekend, wypadający po tej dacie. Dlatego też miniona sobota i niedziela miała szczególnie uroczystą oprawę w Sanktuarium św. Jana w Dukli.

W sobotę 10 lipca odpust był celebrowany na Pustelni św. Jana. O godz. 9:00 Mszy św. przewodniczył o. Cecylian Szczepanik z Warszawy, który pochodzi z pobliskiego Równego. Kaznodzieją odpustowym był o. Faustyn Kuśnierz z Kalwarii Zebrzydowskiej. Mówił on o wartości milczenia i poszukiwaniu ciszy pośród codzienności. W samo południe sumie odpustowej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Wszystkich pielgrzymów powitał Kustosz Sanktuarium, o. Tacjan Mróz. Po Eucharystii z Pustelni wyruszyła procesja z relikwiami św. Jana do Sanktuarium w Dukli. Ponad 7-kilometrowej wędrówce wiernych przewodniczył o. Kalikst Piotrowski, wikariusz parafii.

Niedziela 11 lipca to główny dzień uroczystości odpustowych w Sanktuarium. Eucharystii o godz. 9:00 przewodniczył o. Gwidon Hensel, Wikariusz naszej zakonnej Prowincji. Sumę odpustową w tym dniu sprawował bp Leszek Leskiewicz, biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.

W uroczystościach wzięli udział nie tylko wierni z parafii, ale i pielgrzymi z diecezji oraz dalszych stron naszej Ojczyzny. Wszyscy otrzymywali chleby św. Jana, gdyż jak głosi tradycja św. Jan był synem piekarza. Pielgrzymom służyli pomocą klerycy naszego WSD z Kalwarii Zebrzydowskiej: br. Dawid Bazan i br. Przemysław Płaczek.

Za tydzień w niedzielę 18 lipca doroczny odpust ku czci św. Jana zakończy Msza św. o godz. 15:00 przy Złotej Studzience na Górze Cergowej. Wszystkich gorliwych czcicieli tego Świętego serdecznie zapraszamy.

foto: br. Dawid Bazan OFM