Skip to main content
W dniach 9-10 lipca w Dukli odbywał się odpust ku czci św. Jana z Dukli.Do miejsc z nim związanych i do jego relikwii przybyło wielu wiernych z niemal każdego zakątka Polski.
W sobotę 9 lipca sumie odpustowej na Pustelni przewodniczył bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. On również poświęcił trzy dzwony umieszczone w odrestaurowanej dzwonnicy. Oprócz dzwonu „św. Jan z Dukli”, który był tu obecny od lat 50. XX w., zawisł odnaleziony w zeszłym roku (po 80 latach ukrycia w ziemi) dzwon „św. Franciszek” oraz trzeci dzwon „św. Jan Paweł II”. Trzeci z dzwonów został odlany z okazji 25. rocznicy pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Dukli i Krosna oraz kanonizowania bł. Jana z Dukli. Został on stworzony na wzór oryginału, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Po Mszy św. do klasztoru w Dukli przeszła procesja z relikwiami św. Jana. Kaznodzieją odpustowym jest o. Sylwester Skirliński z Rzeszowa.
W niedzielę 10 lipca miał miejsce dalszy ciąg uroczystości odpustowych w Sanktuarium. Sumie odpustowej przewodniczył bp Artur Ważny – biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.
To jeszcze nie koniec odpustu ku czci św. Jana. Za tydzień, w niedzielę 17 lipca, przy Złotej Studzience na Cergowej, będzie miała miejsce Msza św. z błogosławieństwem dzieci.