Skip to main content
12 braci kleryków i 1 juniorysta ponowili dzisiaj w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej swoje śluby czasowe. Złożyli je na ręce o. Gwidona Hensela, Wikariusza Prowincji.

Ponowienie ślubów miało miejsce w ostatnim dniu rekolekcji, które odbywają się w dniach 25-29 września. Prowadzi je w tym roku dla wspólnoty WSD o. dr hab. Jan Strumiłowski OCist z archiopactwa cysterskiego w Jędrzejowie.

W kazaniu w trakcie Eucharystii z ponowieniem ślubów o. Jan przedstawił zarys teologii ślubów zakonnych:

Śluby, które za chwilę złożycie, choć są składane tylko na rok, to jednak z intencją trwania w nich przez całe życie. W ślubach otrzymujemy łaskę, bo sami nie bylibyśmy w stanie im podołać. Jezus posyłając apostołów po swym zmartwychwstaniu, tchnął na nich Ducha. Tutaj podobnie spotykamy się z tym tchnieniem Ducha – ja składam śluby, a Bóg mnie uświęca (…).

To odnowienie ślubów powinno wzbudzać w Was tęsknotę. Jest to tęsknota za oddaniem wszystkiego w ręce Boga. Oddajemy nasze życie Bogu nie tylko na rok, bo im bardziej ograniczasz swoją intencję, tym bardziej ograniczasz Bożą łaskę. (…) Kiedy Bóg wybiera człowieka, nie wyobraża sobie żeby go stracić. Świadczy to o ogromnej miłości Boga do nas.

Po kazaniu 13 braci złożyło na ręce o. Gwidona swoje śluby, zgodnie z którymi będą żyli „w posłuszeństwie, bez własności i w czystości” przez kolejny rok, a więc do dnia 4 października 2023 r.

Braciom, którzy ponowili swój wybór serdecznie gratulujemy!

Bracia klerycy już 1 października rozpoczynają kolejny rok akademicki. Polecamy ich Waszym modlitwom.