Skip to main content
Procesja z palmami i uroczysta Msza święta pod przewodnictwem o. Gracjana Kubicy OFM, kustosza sanktuarium, rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Popołudniu odbyły się pierwsze sceny Misterium Męki Pańskiej: Wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy i Wypędzenie przekupniów ze świątyni.

Licznie zgromadzeni pielgrzymi uczestniczyli w poświęceniu palm przy kaplicy św. Rafała. Podczas celebracji Mszy świętej w bazylice, odśpiewano Mękę Pańską. Kustosz sanktuarium przywitał wszystkich wiernych przybyłych do sanktuarium.
Cieszę się, że jesteśmy ponownie razem w tak licznym gronie. To wielka radość, bo Kalwaria bez pielgrzymów jest smutna – mówił ojciec Gracjan. Szczególne słowa powitania skierował w stronę o. Konrada Cholewy OFM, Definitora Generalnego Zakonu oraz o. Teofila Czarniaka OFM, Ministra Prowincjalnego. Kustosz zwrócił się także do Przewodników Kalwaryjskich i wszystkich zebranych Pielgrzymów.

Po dwóch latach przerwy, o godzinie 15.00 zainaugurowano Misterium Męki Pańskiej. Tradycyjnie rozpoczęła je scena wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy, a następnie przepędzenie przekupniów ze świątyni i przebaczenie cudzołożnicy.

Kolejne sceny Misterium będą miały miejsce w Wielką Środę o godz. 20.00 Przez cały tydzień, odpustowy dzień w sanktuarium będzie się rozpoczynał o godz. 5.30 odsłonięciem cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej i śpiewem Godzinek, następnie będą sprawowane Msze święte, a o godz. 18.00 nabożeństwo Gorzkich Żali. Na zakończenie dnia o godz. 20.30 różaniec i Apel maryjny.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
foto: o. Gwidon Hensel OFM, o. Alojzy Garbarz OFM