Scroll Top
  • Home
  • News
  • Niedziela Palmowa w Polskiej Jerozolimie
Niedziela Palmowa w Polskiej Jerozolimie

Pan nas potrzebuje, abyśmy zanieśli na własnym grzbiecie Jezusa do tych, którzy Go nie znają, albo znają Go tylko deklaratywnie, a nie mają w sercu – mówił o. Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium podczas inauguracji Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia palm oraz procesji do bazyliki, po której celebrowano sumę pod przewodnictwem o. Egidiusza Włodarczyka OFM, prowincjała bernardynów. W czasie liturgii odśpiewano opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Marka.

Popołudniu sceną Wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy rozpoczęło się tradycyjne Misterium Męki Pańskiej. Zebranych pielgrzymów przywitał w sanktuarium o. Cyprian Moryc, kustosz.

Zwracał uwagę, że Ojcowie Kościoła w osiołku widzieli symbol każdego ucznia Chrystusa. Podkreślali słowa: „Pan go potrzebuje”.

Jezus mnie potrzebuje. Czy zechcemy oddać Chrystusowi grzbiet naszej wiary,  nawet bardzo słabej, jak ziarnko gorczycy, po to, by zanieść Go światu, zanieść do swojej rodziny, miejsca pracy? – pytał Kustosz i zwracał uwagę, że Pan potrzebuje ludzi wierzących, na swoich pomocników.

Następnie odbyły się kolejne sceny misterium: Wypędzenie przekupniów ze świątyni oraz wybaczenie jawnogrzesznicy.

W Misterium Męki Pańskiej Wzięło udział ok. 5 tys. wiernych. Przez cały dzień wielu pątników uczestniczyło w liturgii sprawowanej w bazylice. Kolejne sceny Misterium Męki Pańskiej odbędą się w Wielką Środę o godz. 20.00 przy ołtarzu polowym.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Polecamy