Skip to main content
[text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]- Kiedy rodzicom wyjawiłem moją decyzję, przyjęli ją spokojnie, ale z nutą rezerwy. Usłyszałem jedynie kilka słów: Ty się dobrze zastanów! Ty się dobrze zastanów! Znając ich postawę duchową, łatwo się domyślam, że odtąd wspierali mnie szczególną modlitwą – mówił o. Józef Wawro podczas Eucharystii sprawowanej w jego intencji siedemdziesiąt lat po złożeniu pierwszych ślubów zakonnych. Podczas Mszy świętej modlono się również w intencji Ojczyzny z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Na początku Mszy świętej, której przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, nasz Minister Prowincjalny, zebranych pielgrzymów, zakonników, rodzinę i przyjaciół jubilata przywitał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM. Prosił wszystkich o modlitwę w intencji Ojczyzny i poległych w obronie Polski, a także za o. Józefa. Przeczytał też list gratulacyjny, który przysłał jubilatowi abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Niech Seraficki Ojciec Franciszek raduje się w niebie, że ma tu na ziemi takich swoich synów jak Ty, Drogi Ojcze Jubilacie – mówił ojciec Konrad.

Głos zabrał również sam jubilat, który podziękował wszystkim za obecność i modlitwę.
Homilię wygłosił o. Micheasz Okoński OFM, wikary klasztoru. W początkowych słowach opierając się o fragment Ewangelii czytany dzisiaj w liturgii, mówił o konieczności kierowania się w życiu odpowiednią hierarchią wartości.

Jezus uczy nas, co tak naprawdę jest istotne, i choć Jego nauka jest wymagająca, to jednak kierowanie się nią przynosi pożytek. Mimo iż żyjemy w określonym czasie i miejscu, nie możemy zapomnieć, że sprawy nadprzyrodzone powinny stanowić dla nas priorytet. Mając na uwadze nasze zbawienie, musimy ciągle pamiętać o prymacie Boga w codziennym życiu.

Kaznodzieja przypomniał słowa papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI o potrzebie prymatu Boga i Jego wartości w życiu wszystkich ludzi. Następnie zwrócił się w stronę ojca Józefa:

Już od ponad siedemdziesięciu lat, nasz dostojny Jubilat wędruje z Chrystusem drogą powołania. Drogą radości i krzyża. Drogą szczęścia i wyrzeczenia. Drogą cierpienia i prawdziwej miłości. Dzisiaj na tej drodze bardzo ważny przystanek. Dziś chcemy razem z Tobą, ojcze Józefie, dziękować Bogu za dar Twojego powołania, które realizujesz w naszej bernardyńskiej Prowincji.

Kapłan przypomniał wartość ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz motywy, jakie kierują tymi, którzy je składają i według nich żyją.
Śluby zakonne wypływają z miłości do Chrystusa. To jest ich główny motyw, złożone śluby mają każdego zakonnika, czy zakonnicę upodobnić do Chrystusa czystego, ubogiego, posłusznego. To musi być ich główny cel.

Na zakończenie uroczystości życzenia złożyli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ojciec Józef Wawro urodził się w 1930 roku w Wierzawicach (Archidiecezja Przemyska). Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji OO. Bernardynów w 1948 roku, a 26 sierpnia 1949 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Przez wiele lat pracował jako wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na misjach w Demokratycznej Republice Konga. Obecnie mieszka w kalwaryjskim konwencie i nadal posługuje pielgrzymom w konfesjonale oraz prowadzi Klub Myśli Chrześcijańskiej.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
[/text]
[dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”9684,9689,9685,9686,9687,9688,9690,9691,9692,9693,9694″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=””][/dima_slides_gallery]