Kongres rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem o. Jacka Komana, Ministra Prowincjalnego braci z Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Po niej część prezentacji na sali konferencyjnej rozpoczął nasz Prowincjał, o. Teofil Czarniak, który przywitał zgromadzonych. W słowie wstępnym zauważył:
Od zarania dziejów zastanawiamy się jak Ewangelię i Regułę św. Franciszka – te dwa fundamenty – wprowadzić w nasze franciszkańskie życie w tym zmieniającym się świecie. Świat biegnie do przodu, a my cały czas musimy podejmować refleksję jakimi mamy być franciszkanami nie tylko na etapie formacji początkowej, ale i w trakcie formacji ciągłej, po opuszczeniu murów seminarium. Cieszę się bardzo, że tego typu spotkania mają miejsce. Świadczy to o tym, że Sekretariat Formacji i Studiów chce słuchać tego, co dzieje się w innych krajach i konferencjach Zakonu.
Każda z dwóch Konferencji przedstawiła swój bieżący stan personalny oraz sposób prowadzenia formacji ciągłej i działalności referatu powołaniowego. Kolejne prelekcje mają pomóc w dzieleniu się swoimi doświadczeniami przebiegu procesów formacyjnych w każdej z prowincji Zakonu.
Tym, jaki był zamysł zorganizowania takiego spotkania powiedział nam o. Cesare Vaiani:
[/text]Jesteśmy tu w Krakowie, kongresie dla formatorów, który jest szóstym, ostatnim z sześciu kongresów, które realizujemy w różnych stronach świata, na kontynentach lub subkontynentach. Te kongresy zostały zaplanowane przez naszą ostatnią Kapitułę Generalną.
Głównym tematem tych kongresów jest towarzyszenie w formacji, ze szczególnym akcentem na formację ciągłą, czyli formację nie tylko braci na początku ich drogi, lecz w ciągu całego ich życia.
Jesteśmy gośćmi tu w Krakowie, w mieście tak pięknym i starożytnym. A bracia tu obecni są formatorami z dwóch Konferencji wschodnioeuropejskich. – są to państwa gdzie są obecni nasi bracia. I formatorzy tu obecni zaniosą do życia codziennego swoich Prowincji to, o czym tutaj dyskutowaliśmy i co pogłębiliśmy.