Scroll Top
  • Home
  • News
  • Inauguracja roku akademickiego 2021/22
Inauguracja roku akademickiego 2021/22

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

Każdego roku w okolicy wspomnienia bł. Jana Dunsa Szkota (8 XI) wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego i zaproszeni goście uczestniczą w uroczystej inauguracji roku akademickiego. Tak też było w sobotę 6 listopada.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:30 od Eucharystii w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak. W homilii o. Teofil nawiązał do jednego z epizodów z Ewangelii – do historii powołania pierwszych uczniów nas Jeziorem przez Jezusa. To pierwsze spotkanie z Nim było impulsem do wyboru Chrystusa jako swojego Pana.

W każdym z nas jest takie przeświadczenie po pierwszym zachwycie w spotkaniu z Jezusem, że teraz to będziemy całymi sobą służyli Jezusowi, tak wiele poświęcamy, tak dużo z siebie dajemy… Apostołowie przecież wprost powiedzieli tak Jezusowi: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?” Nie będą dla nas ciężarem nasze obowiązki i nie będziemy wyczekiwali nagrody za ich wypełnienie, jeśli będziemy codziennie dokonywali w sobie ponownego wyboru Jezusa. Musi przyjść taki moment wyboru Pana Jezusa, którego dokonamy nie tylko w intelekcie, ale i w sercu.

Następnie Ojciec Prowincjał zachęcał do gorliwości w podejmowanych studiach:

Drodzy bracia, rozpoczynamy nowy rok akademicki – kolejny etap Waszej formacji duchowej i intelektualnej. To Wam powinno zależeć na tym, żeby konkretnie i poważnie brać sobie do serca studia. Pewien emerytowany profesor stwierdził, że obecni seminarzyści muszą być jeszcze lepiej przygotowani, niż ci sprzed trzech dekad. Wymagania i oczekiwania ludzi rosną. I będą rosnąć z każdym rokiem. Musicie wykorzystać dany Wam czas i pilnie studiować – to jest narzędzie, które pomoże przekazywać Dobrą Nowinę człowiekowi. Dzisiejszy człowiek potrzebuje naszego czytelnego świadectwa życia, ale i konkretnej, ugruntowanej wiedzy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, na czele z burmistrzem Augustynem Ormantym, dyrekcja szkół z Kalwarii Zebrzydowskiej i Brodów, bracia postulanci z Warty i inni zaproszeni goście. Reprezentantem Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II, do którego nasze WSD jest afiliowane, był ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie.

Po Mszy św. miała miejsce akademia w auli seminaryjnej. Po odśpiewaniu hymnu „Gaude Mater Polonia”, Rektor WSD, o. dr Roland Pancerz, powitał gości i przedstawił sprawozdanie za rok akademicki 2020/21.

Uroczystość była sposobnością do podziękowania o. dr Romanowi Banasikowi OFMConv. za 40 lat podejmowania wykładów w naszym WSD. O. Roman z niezwykłą pasją podejmował wykłady z pedagogiki i katechetyki.

Następnie odbyła się immatrykulacja (przyjęcie w poczet) studentów I roku: br. Leopolda Strączka, br. Nereusza Pakosza oraz dwóch braci z Ugandy: br. Stevena Nakaana i br. Eliasa Abomugisha. Bracia złożyli akademickie przyrzeczenia wierności Bogu i Kościołowi, aby z czystą intencją zdobywać wiedzę filozoficzną i teologiczną.

Klerycy, którzy w minionym roku akademickim osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, odebrali od Rektora WSD nagrody książkowe. Byli to: br. Tobiasz Strzelecki, br. Dyzma Dymek i br. Ewaryst Buła.

Kolejnym punktem programu był wykład inauguracyjny. Wygłosił go wykładowca historii sztuki, o. dr Cyprian Moryc. Wystąpienie było zatytułowane: Wizerunek św. Józefa z Nazaretu w ikonografii nowożytnej. O. Cyprian zaznaczył, że sztuka w bogaty sposób starała się wypełnić milczenie św. Józefa i milczenie Ewangelii na temat osoby św. Józefa. W ewangeliach tylko 25 wierszy jest poświęcone temu Świętemu. Prezentując bardzo wiele obrazów poświęconych św. Józefowi, o. Cyprian akcentował nowość w przedstawianiu go w różnych kontekstach historycznych.

Na zakończenie akademii słowo podsumowania wygłosił przedstawiciel UPJP2 – ks. prof. Jan Dziedzic. Zaprezentował on pokrótce zasadność istnienia wydziałów teologicznych na uczelniach. Wszystkim klerykom ks. profesor życzył owocnego zdobywania wiedzy i ugruntowania swej wiary.

fot. br. Ewaryst Buła OFM

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”14025,14041,14042,14044,14043,14046,14045,14026,14027,14028,14029,14030,14031,14032,14033,14034,14035,14036,14038,14037,14039″ onclick=”link_no” img_size=”1920×1280″][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=jCXKJUrtfC0″][/vc_column][/vc_row]

Polecamy