[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text]
17 października zakończył się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Rób to co kochasz” Leżajsk 2020. To był niesamowity czas, wielkie święto wiary. Kilkanaście dni, kiedy mogliśmy inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości.
Bez wątpienia był to inny festiwal niż poprzednie jego edycje. Z racji panujących w całym kraju rozmaitych obostrzeń był on bardziej kameralny i spokojny.
Przez te 10 dni było z nami wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, spektakli teatralnych, tanecznych, warsztatów tematycznych, prelekcji i pokazów, dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Ogromnym bogactwem naszego Festiwalu była Jego różnorodność – każdy mógł na Nim znaleźć coś dla siebie.
Dzień 1 (8 października)
Festiwal rozpoczął się dnia 8 października Eucharystią o godzinie 18:00, której przewodniczył o. Klaudiusz Baran, Kustosz Sanktuarium w Leżajsku. Po Eucharystii na przybyłych czekał fantastyczny muzyczny wieczór w wykonaniu Magdy Anioł wraz z mężem Adamem Szewczykiem. Był to koncert, na którym muzyka i słowa stawały się modlitwą. Podstawą tego koncertu stały się rozważania różańcowych tajemnic. Dopełnieniem tego koncertu stały się przepełnione miłością słowa wykonawców o ich małżeństwie, rodzinie i codziennym życiu, które nabiera sensu wtedy gdy jest oparte na modlitwie właśnie.
Dzień 2 (9 października)
Drugi dzień Festiwalu to spotkanie z Joanną Jedrzejczyk, która bezwarunkowo ufa Bogu i zawierza Mu całe swoje życie. Była to dla nas lekcja pokory i umiejętności radzenia sobie w momentach próby, kiedy spotykają nas życiowe niepowodzenia. Kobieta, która swoją mądrość życiową i postrzeganie świata czerpie z miłości do Pana Boga. Joanna napełniła nas nadzieją i miłością oraz przekonaniem, że żeby kochać bliźniego najpierw trzeba zaakceptować i pokochać siebie jako wspaniałe, niepowtarzalne dzieło Pana Boga. Skradła nasze serca. Zainspirowała nas do realizacji swoich celów, pragnień i planów życiowych, choć wydają nam się trudne odległe i nie możliwe do osiągnięcia.
Dzień 3 (10 października)
Trzeci dzień naszego Festiwalu to przepiękne wizualnie widowisko taneczne w wykonaniu Żanety Majcher i Teatru Tańca „Camino”. Poruszający spektakl opowiedziany tańcem pt. „Wif(r)ii” – to opowieść o tym, jak bardzo współczesny człowiek jest uzależniony od smartfonu, Internetu i mediów społecznościowych. Nieustannie poszukujemy zasięgu, będąc w pracy, podróży, w domu czy nawet z bliskimi. Notorycznie sprawdzamy Messenger lub podglądamy innych. Nawiązujemy relacje on-line, ale mamy kłopot z tymi off-line. Wysyłamy wesołe minki, kiedy w środku zżera nas smutek. Nakładamy maski zasłaniając prawdziwe emocje. Podczas spektaklu w bardzo emocjonalny sposób zostaliśmy zmuszeni do refleksji czy taki styl życia ma sens i czy naprawdę warto podążać za nurtem dzisiejszego świata. Ponad treścią poruszającą nas dogłębnie, zobaczyliśmy pasję w oczach młodych ludzi, którym miłość do tańca w cudowny sposób przekazuje ich choreografka Żaneta Majcher.
Dzień 4 (11 października)
W czwartym dniu gościem naszego Festiwalu była Magda Bereda – piękna i utalentowana piosenkarka i influenserka, której kariera rozwija się głównie w Internecie. To tam dzieli się swoją muzyczną twórczością, która w szybkim tempie zyskała na ogromnej popularności. Swoją naturalnością przyciąga setki tysięcy osób, a jej styl bycia i wiara w marzenia stanowią inspirację dla wielu młodych ludzi. Magda dzieli się swoim muzycznym światem oraz przekazuje mnóstwo pozytywnej energii poprzez wszechobecne wśród młodych media społecznościowe. My mieliśmy ogromną przyjemność potwierdzić te wszystkie dobre cechy Magdy w bezpośrednim kontakcie. Skromność i naturalność, wiara w ludzi i wiara w marzenia, talent i mnóstwo pozytywnej energii, którą umie się dzielić. Jesteśmy pewni, że jej promienisty uśmiech na długo zostanie w naszych sercach.
Dzień 5 (12 października)
Na półmetku Festiwalu – po dniach poświęconych muzyce, tańcowi, działalności w świecie wirtualnym – przyszedł czas na spotkanie z gościem związanym ze światem filmu i teatru. Nasze zaproszenie przyjął aktor Dariusz Kowalski, który popularność zdobył rolą Janusza Tracza w serialu TVP „Plebania”. Pan Dariusz to miłośnik słowa i wielbiciel poezji. Mieliśmy niezwykłą przyjemność wysłuchania fragmentów „Pana Tadeusza” i wierszy Cypriana Kamila Norwida w interpretacji aktora. Nasz gość to również wspaniały świadek wiary. Podzielił się z nami refleksjami nad rolą i miejscem Boga w życiu swoim i swojej rodziny. Zwrócił uwagę na to jak ważna i często zapomniana jest przez nas postawa wdzięczności w życiu. Częściej powinniśmy dziękować Bogu w duchu wdzięczności za otrzymane dary, ponieważ dziękczynienie jest akceptacją życia.
Dzień 6 (13 października)
Szósty dzień to zamyślenie się i zawierzenie wszystkich uczestników i gości festiwalu dobremu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej, oddziałujące szczególnie w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.
Dzień 7 (14 października)
W siódmym dniu Festiwalu obejrzeliśmy spektakl zatytułowany „O mniejszych braciszkach Świetego Franciszka” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” z Rzeszowa. Sztuka teatralna adresowana była przede wszystkim do najmłodszej widowni, ale jej przesłanie –odwaga, wrażliwość i radość płynąca z głębokiej wiary – jest uniwersalne i zawsze aktualne. Spektakl przypomniał nam o tym, jak zachwycający może być świat, gdy tylko znajdziemy czas, aby się zatrzymać i przyjrzeć mu się z dziecięcą uwagą. A chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem oraz wdzięczność za każde stworzenie, nawet to najmniejsze, to cechy, które warto rozwijać.
Dzień 8 (15 października)
Najmłodszy gość Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej zaprezentował się w ósmym dniu jego trwania. Gościem tym była AniKa Dąbrowska – zwyciężczyni drugiej edycji programu „The Voice Kids”, co przyniosło jej oszałamiającą rozpoznawalność medialną. To niezwykła dziewczyna, która urzeka swym talentem i promieniującą radością. Na spotkaniu z leżajską publicznością Ania, bo tak brzmi jej prawdziwe imię, opowiedziała o swoich pasjach twórczych, jakimi są: pisanie tekstów, śpiew, taniec i aktorstwo. Pochodzi z małej miejscowości, zmaga się z chorobą, a mimo to osiągnęła już tak wiele. Szczerze namawiała uczestników spotkania, aby nie bali się spełniać swoich marzeń, bo ich realizacja przynosi olbrzymią satysfakcję i z niczym nieporównywalną radość. W drugiej części spotkania artystka zaśpiewała kilka utworów ze swojej debiutanckiej płyty. AniKa mocno podkreśla, że poprzez swoją muzykę chce dawać ludziom radość.
Dzień 9 (16 października)
Dziewiątego dnia na naszym Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej gościliśmy (wirtualnie, łącząc się za pośrednictwem Internetu) niesamowitych ludzi: Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny. Widzieliśmy ich jako ludzi szczęśliwych, spełnionych, bo do wędrówki przez swoje życie zaprosili Pana Boga. Ich ciepło i umiłowanie Boga żywego oraz odnajdywanie Go w drugim człowieku było dla nas prawdziwą inspiracją. Dali nam siłę i instrukcję jak manifestować swoją wiarę i przynależność do Jezusa Chrystusa w zwykłej codzienności. Dzisiejsi goście to ludzie dla których słowa Bóg, Honor, Ojczyzna i Rodzina, to nie tylko utarte slogany, ale sposób na życie; to Boża busola, która wskazuję drogę do domu Ojca. Ida i Tomek to ludzie przepełnieni miłością, empatią i obdarzeni szczególną wrażliwością postrzegania tego świata przez pryzmat Bożej Myśli. Dziękujemy Dobremu Bogu, że tak hojnie nas obdarował ich obecnością.
Dzień 10 (17 października)
Ostatni dzień naszego Festiwalu rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ministra Prowincjalnego naszej zakonnej Prowincji, o. Teofila Czarniaka. Następnie wysłuchaliśmy niesamowicie głębokiej i bogatej w treści konferencji na temat piękna w sztuce i roli każdego z nas w odkrywaniu tego piękna. Naszym gościem był światowej sławy twórca sztuki chrześcijańskiej – o. Marco Ivan Rupnik SJ, który połączył się z nami z Rzymu.
BOGU niech będą dzięki za ten czas!
Dziękuję wszystkim zaproszonym gościom. Dziękuję także wszystkim za obecność i wszelkie wsparcie duchowe i materialne!
Dziękuję całemu sztabowi organizacyjnemu naszego Festiwalu: Magdalena Dąbek, Magdalena Kotulska, Katarzyna Bauer, Paulina Nowak, Marta Kula, Krystyna Czubara, Beata Cisek, Róża Stopyra, Emilia Szlajnda, Grażyna Pietrycha, Blance Nowak, Jackowi Kycia, Tomasz Kycia, Dawidowi Szlajnda, Maćkowi Kotulskiemu, Mikołaj Kycia, Wiesław Dąbek, Adam Pucia, Szymonowi Kula.
Dziękuję tym, którzy dbali by o naszym festiwalu usłyszało wiele osób i zobaczyło Go wiele osób: Jackowi Kyci za świetne zdjęcia, Tomasz Muskus i Marcelinie Berestka, czyli „Muskus Studio” za wspaniałe materiały video, Tomek Kurnik za stronę internetową oraz Szymon Abramek za świetne plakaty i grafiki.
Dziękuję sponsorom naszego Festiwalu: Szkółka Roślin Ozdobnych DĄBEK, ITS, Fizjomedicus – Centrum Rehabilitacji i Terapii Manualnej, PilPol, Brat.pl, Sekretariatowi Dzieł Bernardyńskich Opus Bonum, SuperDrob, Andrzejowi Taleckiemu oraz drukarni emKa.
Dziękuję naszym Patronom Medialnym: TVP1, TVP3 Rzeszów, Radio FARA, Radio Via.
o. Bartymeusz Kędzior OFM
fot.: Jacek Kycia i Kacper Kycia
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”11648,11649,11650,11651,11652,11653,11654,11655,11656,11657,11658,11659,11660,11661,11662,11663,11664,11665,11666,11667,11668,11669,11670,11671,11672,11673,11674,11675″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]