Scroll Top
Tydzień Misyjny 2020

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text]Od niedzieli 18 października obchodzimy Tydzień Misyjny, który w tym roku przebiega pod hasłem: „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6, 8).

Papież Franciszek  podkreśla, że czas pandemii koronawirusa, gdy doświadczamy naszej kruchości i zagrożenia, nie zwalnia nas z misji głoszenia Bożej miłości i troski o potrzebujących:

Zrozumienie tego, co Bóg nam mówi w tych czasach pandemii, staje się wyzwaniem także dla misji Kościoła. Choroba, cierpienie, strach i izolacja wzywają nas do zadawania sobie pytań. Ubóstwo osób umierających samotnie, tych, którzy są pozostawieni sami sobie, tracących pracę i płacę, tych, którzy nie mają domu i pożywienia, każe się nam zastanowić. Zmuszeni do dystansu fizycznego i do pozostawania w domu, jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych, a także wspólnotowej relacji z Bogiem. Sytuacja ta, nie powiększając naszej nieufności i obojętności, powinna skłonić nas do zwrócenia większej uwagi na nasz sposób odnoszenia się do innych. A modlitwa, w której Bóg dotyka i porusza nasze serca, otwiera nas na potrzebę miłości, godności i wolności naszych braci, a także na troskę o całe stworzenie. Niemożność gromadzenia się jako Kościół w celu sprawowania Eucharystii sprawia, że mamy udział w sytuacji wielu wspólnot chrześcijańskich, które nie mogą odprawiać Mszy św. w każdą niedzielę. W tym kontekście jest do nas ponownie skierowane pytanie, które zadaje nam Bóg: „Kogo mam posłać?”, i oczekuje On od nas wielkodusznej i stanowczej odpowiedzi: „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6, 8). Bóg wciąż szuka, kogo mógłby posłać na świat i do narodów, aby dawać świadectwo o Jego miłości, o Jego zbawieniu od grzechu i śmierci, Jego wyzwoleniu od zła (por. Mt 9, 35-38; Łk 10, 1-12).

Z Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2020

 

W tym czasie nie zapominajmy o wspieraniu misji i misjonarzu zarówno modlitwą, jak i w sposób materialny. Chcesz wesprzeć nasze misje? Zapraszamy na stronę naszego Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego MUTIMA: misje.bernardyni.pl

Nasi współbracia posługują obecnie w 5 krajach na 3 kontynentach – jest to 14 braci:

 • Ziemia Święta – Perła Misji Franciszkańskich: o. Narcyz Klimas (Jerozolima ), o. Apolinary Szwed (Jaffa)
 • Demokratyczna Republika Kongo: o. Józef Kot (Kabondo-Dianda), o. Jacek Janas (Konkondja)
 • Maroko – Larache: Wirgiliusz Pustkowski
 • Ekwador – Guayzimi: o. Augustyn Bielak, o. Tymon Dolański, o. Benjamin Synycja
 • Argentyna
  • Martin Coronado: o. Herkulan Wróbel, o. Jerzy Twaróg, o. Olaf Bochnak, o. Seweryn Matyasik,
  • Puerto Libertad: o. Sylwan Jędryka, o. Florencjusz Grabarczyk

Ponad to o. Cyriak Budzisz przygotowuje się w Belgii do rozpoczęcia misji w Botswanie, gdzie Zakon Braci Mniejszych w przyszłym roku będzie zaszczepiony przez naszą tam obecność.

Oprócz tego 24 naszych braci podejmuje pracę ewangelizacyjną na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej:

 • Ukraina – Użhorod: Longin Koloczek
 • Włochy
  • Capestrano: o. Ezdrasz Turek, o. Justyn Małek
  • Pietra Ligure: o. Hieronim Staroń, o. Sewerian Ślusarz, o. Apoloniusz Stępak,
  • Kuria Generalna: o. Tyberiusz Mąka
  • Uniwersytet Antonianum: o. Bogusz Matuła, o. Joachim Ciupa, o. Cyryl Kowalczyk
 • Niemcy
  • Bornhofen: o. Eryk Kapała, o. Hugon Superson, o. Dezyderiusz Ziembla, o. Marcjan Kozłowski,
  • Kirchhain: o. Jozue Wójciak, o. Erhard Olwert
  • Oberursel: o. Mateusz Górkiewicz,
 • Austria – Sankt Polten: o. Lucjan Hozer, o. Klemens Pieczko
 • USA – Phoenix (Arizona): o. Patryk Gardocki
 • Belgia – Antwerpia: o. Cezary Kurowski, o. Andrzej Komperda
 • Wielka Brytania – Bognos Regis: o. Antoni Prosowicz

Do tego czasu 18 braci wróciło z misji do Polski ze względu na stan zdrowia lub potrzebę podjęcia innych obowiązków. Są to: o. Edward Pawul, o. Walerian Chromy, o. Stanisław Smosna, o. Jarosław Kania, o. Fryderyk Nowacki, o. Gustaw Lewandowski, o. Antoni Maciejowski, o. Władysław Waśko, o. Gerwazy Podworski,  o. Lesław Zachura, o. Henryk Hajzler, o. Ruben Bekeszczuk, o. Teofil Czarniak, o. Albin Kolarski, o. Marceli Gęśla, Oskar Pożdzik, o. Honorat Ćwikła, o. Emil Basak.

W ostatnich latach 8 misjonarzy odeszło do Pana: o. Remigiusz Wawro, o. Jan Filuś, o. Maurycy Oramus, o. Wincenty Guzek, o. Oswald Jasielski, o. Piotr Kotyła, Br. Jerzy Łakomiak, o. Zygmunt Charymski i o. Pacyfik Czachor.

Niech Pan wynagrodzi ich misyjny trud![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy