Scroll Top
  • Home
  • News
  • Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku
Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

5 czerwca rozpoczął się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2021
Dzień 1

Tego dnia Eucharystii inaugurującej to wydarzenie przewodniczył o godz. 12:00 nasz rodak-biskup Ignacy Dec, a kazanie wygłosił o. Bartymeusz Kędzior, Dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął kurs biblijny prowadzony przez wykładowcę uniwersyteckiego, doktora teologii i biblistę, Marcina Majewskiego, który już kilkakrotnie prowadził, cieszące się niezwykłym powodzeniem, kursy na temat Pisma Świętego w naszym FOK-u.

Tym razem tematem wykładu był „Święty Paweł na nowo odczytany”. Zajęcia z dr Marcinem Majewskim jak zawsze pozwalają poznawać Biblię w sposób niezwykle interesujący i sprawiający, że chce się ją odkrywać bezustannie.

Wieczór pierwszego festiwalowego dnia zarezerwowany był dla nastrojowego koncertu w wykonaniu Krzysztof Iwaneczko. Krzysztof to utalentowany muzyk z wielką pasją twórczą, piosenkarz, pianista, kompozytor, a także autor tekstów. Udział w koncercie tego młodego artysty był bez wątpienia dla wszystkich wielką przyjemnością. Również dla muzyka, co sam podkreślał, spotkanie z publicznością na żywo to ogromna i długo wyczekiwana radość.

Dzień 2

Drugi dzień Festiwal upłynął pod znakiem mocnego brzmienia, a to za sprawą kolejnego gościa – zespołu Luxtorpeda. Grupa powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha. Mądre i ważne teksty, poruszające ważkie tematy dotyczące naszego życia, naszych wzajemnych relacji i wiary sprawiają, że zespół ma liczną rzeszę fanów. Publiczność naszego Festiwalu żywiołowo reagowała na występ artystów składający się z wielu znanych utworów zespołu m.in. takich jak: „Cel”, „Siódme”, „List”, „Kod genetyczny DDA”. Członkowie Luxtorpedy również niezwykle hojnie i z niesamowitą empatią poświęcali czas swoim fanom, zarówno przed jak i po koncercie, co dodatkowo uprzyjemniło ten festiwalowy dzień.

Dzień 3

Trzeci dzień to spotkanie z wykładowcą uniwersyteckim, doktorem teologii i znakomitym biblistą Marcinem Majewskim. Spotkanie pt.: „Odkrywamy Ziemię Świętą” było wirtualną i duchową podróżą do Ziemi Świętej. Poprzez przyjrzenie się z bliska kilku wybranym miejscom wspomnianym w Ewangeliach, mogliśmy doświadczyć, jak znajomość topografii, przyrody i historii Ziemi Świętej, pogłębia nasze rozumienie słów Jezusa.

Dzień 4

W czwartym dniu naszego festiwalu mieliśmy przyjemność gościć piękną i niezwykle utalentowaną artystkę, która odkryła przed nami swoje serce pełne marzeń – Roksanę Węgiel. To 16-latka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jej utwory w serwisie YouTube mają milionowe wyświetlenia, a ona sama jest idolem i inspiracją dla rzeszy młodych ludzi. „Szczęśliwie wygraj dziś swoje życie, goń, odnajdź i chroń co w życiu najpiękniejsze, najcenniejsze…” – tych kilka słów z utworu artystki mogą scharakteryzować wczorajsze spotkanie, na którym Roxie opowiedziała nam o najcenniejszych wartościach kierujących jej życiem. Są to przede wszystkim: Bóg, miłość i rodzina; najpiękniejsze wartości, które pomagają jej pozostać sobą w świecie show-biznesu.

Dzień 5

Piąty dzień to niesamowite spotkanie z mistrzem słowa pisanego, Marcinem Jakimowiczem. Marcin Jakimowicz, pisarz i ceniony dziennikarz „Gościa Niedzielnego” umocnił nas doświadczeniami własnej żywej wiary w trudnej kwestii zmagań duchowych. Usłyszeliśmy piękne słowo poparte cytatami z Biblii o tym, jak toczyć bitwy duchowe, aby w ostatecznym rozrachunku wygrać całą wojnę. Wydaje się, że najważniejszą myślą spotkania staje się zdanie: „źródłem zwycięstwa jest Jego moc, a nie nasza siła”. Dla wszystkich, którzy cenią Marcina Jakimowicza za jego kunszt słowa spotkanie było wspaniałym dopełnieniem przeczytanych artykułów i książek.

Dzień 6

W szóstym dniu wydarzenia gościem był Krzysztof Ziemiec. Nasz gość odkrył przed nami swoje życie z pasją, jaką dla Niego jest przede wszystkim rodzina, a także dziennikarstwo i praca w mediach. „Wszystko jest po coś” – to motyw przewodni spotkania, na którym dziennikarz podzielił się z nami swoim doświadczeniem radzenia sobie z przeciwnościami losu, nawet tymi najcięższymi. I o dochodzeniu na bazie tych doświadczeń do przekonania, że mają one głębszy sens, Boży plan. Mieliśmy przyjemność wysłuchać człowieka szczerego i prostolinijnego, który nie kalkuluje i nie kluczy, gdy pada pytanie.

Dzień 7

W siódmym dniu festiwalu mogliśmy spokojnie kontemplować wystawę fotografii Laura Makabresku, czyli Kamili Kansy, artystki mieszkającej obecnie w Rzeszowie. Na wystawie można zobaczyć prace powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat, po nawróceniu, którego Laura doświadczyła w 2015 roku i które przemieniło nie tylko jej życie, ale również twórczość, wnosząc do niej więcej światła i łagodności. Wybrane na tę wystawę fotografie koncentrują się na pięknie relacji małżeńskiej, na procesie zdrowienia duszy po wielu latach trwania w ciemności, a także dotykają przestrzeni modlitwy i kontemplacji, rozumianej w duchu karmelitańskiego, przyjaznego obcowania z Tym, o którym wiemy, że nas kocha.

Dzień 8

W ósmym dniu już w godzinach przedpołudniowych nasza aula zapełniła się widzami.  Pierwszym gościem tego festiwalowego dnia była artystka plastyk, Magdalena Suszek-Bąk, zajmująca się rysowaniem piaskiem. Jest to twórczość wizualna z pogranicza malarstwa, rysunku i animacji filmowej. Pani Magdalena wprowadziła nas w tajniki swojej pracy, opowiedziała, jak można zacząć przygodę z rysowaniem tą techniką w młodym wieku. Natomiast głównym punktem spotkania była historia zaczerpnięta z Pisma Świętego opowiadająca o stworzeniu świata przedstawiona przez naszego gościa za pomocą tej techniki wizualnej. Widzowie z zachwytem obserwowali powstające obrazy, które po chwili zamieniały się za sprawą artystki w kolejne, wspaniale odmalowujące następujące po sobie etapy stworzenia świata zgodnie z zamysłem Bożym. Swoim występem pani Magdalena Suszek-Bąk z pewnością niejednego z widzów zainspirowała do osobistej pracy twórczej.

A wieczorem tego dnia wystąpił przed festiwalową publicznością Tomasz Samołyk, twórca filmów chrześcijańskich. Tomasz przyjechał do nas, aby podzielić się świadectwem życia, swojej walki prawdziwego nawrócenia. Historia ta była bardzo osobista i szczera, przedstawiona bez upiększeń. Mocny przekaz jego wyznania poruszył wielu z nas. Nie dziwi więc, że po spotkaniu liczna grupa widzów czekała cierpliwie na możliwość zamienieniu kilku zdań z naszym gościem.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z inspirującymi gośćmi festiwalu. Wydarzenie trwa do 19 czerwca. W celu dostępności darmowych wejściówek prosimy o wcześniejszy kontakt. Więcej informacji znajduje się na stronie: fkch.pl

tekst: o. Bartymeusz Kędzior OFM
fot. Zuzia Ostolska

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”13203,13211,13205,13202,13208,13209,13204,13215,13207,13212,13206,13216,13217,13222,13213,13224,13214,13220,13225,13219,13218,13221,13234,13226,13231,13223,13227,13232,13228,13233″ onclick=”link_no” img_size=”1920×1280″][/vc_column][/vc_row]

Polecamy