Scroll Top
  • Home
  • News
  • Odnaleziono dzwon na Pustelni św. Jana
Odnaleziono dzwon na Pustelni św. Jana

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

Dnia 8 maja, obok Pustelni św. Jana z Dukli na górze Zaśpit, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” wraz z Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych dokonało niezwykłego odkrycia. Odnaleziono dzwon z kościoła Pustelni św. Jana, który został zakopany w ziemi 80 lat temu w czasie niemieckiej okupacji.

Dzwon wyprodukowany został ze spiżu (stopu miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem) w 1933 r. Nie jest znane miejsce jego produkcji. Posiada on napis: W 200-TNĄ ROCZNICĘ BEATYFIKACJI R. 1933 OFIARUJĄ BŁ. JANOWI Z DUKLI ŚLĄZACY I WIELKOPOLANIE. Na drugiej stronie dzwonu znajduje się postać św. Franciszka z Asyżu i napis: ŚW. FRANCISZKU MÓDL SIĘ ZA NAMI. Oprócz dzwonu zachowało się mocowanie dzwonu wraz z ramieniem i przeciwwagą do jego kołysania. Cały zabytek waży ok. 150 kilogramów.

Na trop, gdzie dzwon mógł zostać ukryty natrafił właściciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych – Lesław Wilk. O tym, dlaczego dzwon został zakopany, opowiada Bartłomiej Stój, redaktor portalu zwiadowcahistorii.pl:

Miejsce, gdzie zaczyna się cała historia to pustelnia św. Jana z Dukli w miejscowości Trzciana na Podkarpaciu. Właśnie tam w 1941 roku, na zboczu góry Zaśpit zakonnik Józef Ubas zapewne z pomocą kogoś zaufanego ukrywa przed Niemcami dzwon. Zrobił to nie bez powodu, gdyż Niemcy prowadzili akcję mającą na celu konfiskatę wszelkich dzwonów i pomników, chcąc uzupełnić ogromne zapotrzebowanie na niedobór surowców.

W poszukiwaniach brała udział również ekipa programu telewizyjnego Było… nie minęło wraz z redaktorem prowadzącym Adamem Sikorskim z TVP Historia.

Źródło: zwiadowcahistorii.pl

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”13044,13042,13040,13043,13041,13039″ onclick=”link_no” img_size=”1920×1080″][/vc_column][/vc_row]

Polecamy