Scroll Top
  • Home
  • News
  • Powstała aplikacja mobilna „Dróżki kalwaryjskie”
Powstała aplikacja mobilna „Dróżki kalwaryjskie”

[vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]

Wystartowała aplikacja na urządzenia mobilne „Dróżki kalwaryjskie – Nie ustawajcie w modlitwie”. Ma ona pomóc pielgrzymom przybywającym do Kalwarii modlić się na dróżkach. Aplikacja powstała z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej. 7 czerwca 1979 roku papież mówił do pielgrzymów:

A jeśli, do czego pragnę was zachęcić i zapalić, to abyście nie przestawali nawiedzać tego sanktuarium. Więcej jeszcze – chcę wam powiedzieć wszystkim, a zwłaszcza młodym (bo, dziwna rzecz, młodzi szczególnie sobie upodobali to miejsce): nie ustawajcie w modlitwie. Trzeba się zawsze modlić, a nigdy nie ustawać, powiedział Pan Jezus. Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie. (…) Niech z tego miejsca do wszystkich, którzy mnie słuchają tutaj albo gdziekolwiek, przemówi proste i zasadnicze papieskie wezwanie do modlitwy. A jest to wezwanie najważniejsze. Najistotniejsze orędzie!

 

Odczytując słowa papieża – Świętego Pielgrzyma Kalwaryjskiego – opiekunowie sanktuarium postanowili stworzyć aplikację, która będzie wsparciem w modlitwie pielgrzymów na kalwaryjskich dróżkach. Zawiera ona teksty nabożeństw oraz informacje o sanktuarium, a także mapę dróżek. Jest przeznaczona dla pielgrzymów przybywających indywidualnie, rodzinnie oraz dla grup zorganizowanych. Można ją pobrać w sklepie Google Play lub za pomocą linka podanego na stronie internetowej sanktuarium (kalwaria.eu).

Kustosz sanktuarium ma nadzieję, że aplikacja będzie służyć pątnikom przybywającym do sanktuarium w przeżyciu pielgrzymki po Dróżkach Kalwaryjskich:

Cieszę się, że możliwości, jakie daje dzisiaj technika są wykorzystywane do tak dobrych celów jak pomoc w modlitwie i pomagają w budowaniu duchowego dobra ludzi, do czego powołana została Kalwaria. Zależało nam na tym, by papieskie wezwanie do modlitwy było ciągle żywe i dzięki uprzejmości życzliwych fachowców udało się oddać pielgrzymom tę aplikację.

 

Aplikacja została uruchomiona 23 czerwca 2019 podczas głównych uroczystości 40 – lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, którym przewodniczył Ks. Kard. Stanisław Dziwisz.

W czasie homilii kardynał wielokrotnie odwoływał się do słów Ewangelii i odpowiedzi na pytanie: Kim jest dla nas Jezus Chrystus? Następnie przywołał postać św. Jana Pawła II i Jego wezwanie do modlitwy, które skierował podczas pierwszej papieskiej wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kto chodzi dróżkami podpisuje się pod tym, co powiedział Chrystus i czego oczekuje od swych uczniów i uczennic. Drodzy Bracia i Siostry, w kręgu takiej duchowości chrześcijańskiej wzrastał od dzieciństwa Karol Wojtyła. Doświadczenie pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej formowało Jego duchowość, Jego sylwetkę. W pewnym sensie pielgrzymowanie stało się dla Niego świętym nawykiem.

 

Kardynał zaznaczył, iż Jan Paweł II wspominał, że jako metropolita krakowski przybywał do Kalwarii często, zwłaszcza wtedy, kiedy stawały przed nim problemy. Zgodnie ze słowami Ewangelii umiał zapominać o sobie, by bez reszty złożyć innym swoje życie.

Przemawia do nas świętość papieża z Wadowic, największego z kalwaryjskich pielgrzymów, który szedł za Chrystusem, naśladował Go i niósł swój krzyż związany z niezmordowaną służbą Kościołowi i światu. Krzyż związany również z cierpieniem, jako Go nie pominęło. 40 lat temu, 7 czerwca, Jan Paweł II prosił w Kalwarii Zebrzydowskiej: „proszę, byście się za mnie modlili za życia mojego i po śmierci”.

 

Aplikacja będzie rozbudowywana i przystosowana do działania urządzeń mobilnych w systemie Android oraz iOS.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

[/text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy