Scroll Top
Wspomnienie bł. Władysława

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text]

Obchodzimy dzisiaj liturgiczne wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, naszego Współbrata, Patrona naszej zakonnej Prowincji i miasta stołecznego Warszawy.

Marcin Jan – bo takie imiona zostały mu nadane na chrzcie – urodził się w Gielniowie k. Opoczna około roku 1440. Pochodził z ubogiej, mieszczańskiej rodziny. Ukończył szkołę parafialną, po czym podjął studia na Akademii Krakowskiej w 1462 r. Tam poznał bernardynów. Dnia 1 sierpnia 1462 r. Marcin wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Bernardynów, przyjąwszy imię zakonne Władysław. Prawdopodobnie w Krakowie odbył studia zakonne i otrzymał święcenia prezbiteratu. W latach 1486-1487 pełnił w tym mieście obowiązki egzaminatora w sprawie dokonujących się cudów za przyczyną zmarłego w 1482 r. o. Szymona z Lipnicy.

W latach 1487-1490 i 1496-1499 sprawował obowiązki Wikariusza Prowincji, co wówczas równało się urzędowi Prowincjała. Często boso odbywał wizytacje w klasztorach Prowincji. W taki sam sposób odbywał również zagraniczne podróże, np. uczestnicząc w Kapitule Generalnej w Urbino w 1490 r. Pod koniec swego życia pełnił obowiązki gwardiana w Skępem (1498-1504), gdzie założył klasztor oraz w Warszawie (1504-1505).

Bł. Władysław znany jest jako wielki czciciel Męki Pańskiej i Matki Bożej. Zawdzięczamy mu przetłumaczenie na język polski Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Jako poeta i kompozytor jest autorem wielu pieśni religijnych, m.in. pieśń „Jezusa Judasz przedał” z 1488 r., która była śpiewana w naszych świątyniach zaraz po kazaniu.

Głosił porywające kazania, które przyciągały wielu ludzi do kościołów, gdzie posługiwał. W trakcie jednego z takich kazań (w Wielki Piątek w 1505 r.) doznał ekstazy, po której zasłabł. Po kilkudniowej chorobie zmarł – było to 4 maja 1505 r.

Niedługo po jego śmierci miały miejsce cudowne zdarzenia, jak np. ustanie zarazy w 1522 r. po ukazaniu się bł. Władysława na niebie naprzeciwko warszawskiego klasztoru.

Mieszkańcy Warszawy upatrywali w nim swojego szczególnego Patrona. Przez wieki gromadzili się w należącym wówczas do nas kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, przy jego relikwiach. Patronem miasta został ogłoszony w 1604 r. przez Senat Warszawy. Bł. Władysław został beatyfikowany w 1750 r. przez papieża Benedykt XIV.

Mieszkańcy stolicy nie zapominają o swoim Patronie. Raz w miesiącu modlą się w kościele św. Anny o kanonizację bł. Władysława z Gielniowa. Na tej Mszy zawsze stara się być obecnym Animator Kultu Świętych i Błogosławionych naszej zakonnej Prowincji, o. Krystian Olszewski.

W tym roku, dnia 4 maja, minęła 515. rocznica śmierci bł. Władysława z Gielniowa.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy