Scroll Top
Święto Świętych

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Jest więc dniem radości, a nie żałoby. Kościół katolicki w tym dniu uroczyście świętuje znanych (wyniesionych na ołtarze) i anonimowych, świętych.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – jak wielu sądzi i myśli: „Świętem Zmarłych”. Owoce tego typu myślenia „zawdzięczamy” systemowi epoki komunizmu, której to bardzo zależało by „uśmiercić” świętość i nadać jej ponury charakter dnia odświętnego.

Uroczystość ta, jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan w ciągu całego roku liturgicznego. W kalendarzu liturgicznym  niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych Kościołowi z imienia. Oczywiście dodać należy, że ich liczba jest znacznie większa. To ci, którzy do świętości doszli w zupełnym ukryciu a których Kościół opiewa świętość właśnie 1 listopada.

Do osiągnięcia  świętości potrzebna jest pomoc łaski Bożej, i nasza z Nią współpraca. Trafnie to ujął św. Augustyn w swych rozważaniach: Stworzył nas Bóg bez naszego udziału, ale bez nas nie może nas zbawić. Bóg Stwórca powołując człowieka do świętości, wspomaga także swoją łaską. Kościół uczy, że każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmiemy od Boga dar życia i świętości. Kościół w tym szczególnym dniu przypomina nam prawdę o wspólnocie  świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wiarę tę w Świętych Obcowanie wyznajemy między innymi podczas świątecznego i niedzielnego credo.

Początki Uroczystości Wszystkich Świętych sięgają IV w.  Istniało wtedy święto męczenników. W Rzymie w VII w. papież Bonifacy IV poświęcił dawny Panteon i uczynił go świątynią ku czci Bogurodzicy oraz wszystkich Męczenników.

Uroczystość ta w VIII w. została przeniesiona z Irlandii oraz Anglii na kontynent europejski. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada –  Kościół wspomina  wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych,  którzy odeszli z nadzieją Zmartwychwstania i w czyśćcu przygotowują się do wejścia do wiecznego miasta Jeruzalem.[/text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy