Skip to main content
Bardzo wymownie przyszło nam powitać, rozpocząć nowy rok, bo żegnając długoletniego Mistrza nowicjatu, byłego Kustosza i duszpasterza leżajskiego Sanktuarium. Dnia 3 stycznia pożegnaliśmy o. Mirosława Więcława.
Po raz ostatni w mury leżajskiego konwentu przyjął Zmarłego o. Klaudiusz Baran – Gwardian i Kustosz Sanktuarium. Wspólną modlitwą żegnali Zmarłego licznie zebrani kapłani, bracia zakonni z naszej Prowincji, rodzina, przyjaciele i parafianie.
Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa za śp. o Mirosława, a następnie odśpiewano Jutrznię za zmarłych, której przewodniczył o. Gwidon Hensel – Wikariusz Prowincji.
Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem o. bp Damiana Muskusa OFM koncelebrowało 80 kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Kazanie wygłosił o. Marian Wachowicz z klasztoru w Rzeszowie. Przybliżył zebranym postać śp. o. Mirosława, niełatwe czasy w jakich przyszło Mu żyć oraz wyzwania jakich się z zapałem podejmował. W sposób szczególny zwrócił uwagę na wieloletnią, ofiarną posługę o. Mirosława w Leżajsku – jako bardzo wymagającego mistrza nowicjatu oraz Kustosza Sanktuarium.
Cichy, pogodny, rozmiłowany w przyrodzie, znawca i miłośnik ptaków, kochający spacery; wielki pasjonat muzyki poważnej; inicjator Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, posłuszny i wymagający od siebie zakonnik – tak wspominał o. Mirosława jego rodzony brat, ks. Grzegorz Więcław.
Na koniec Eucharystii o. Mirosława pożegnał Jego wychowanek – o. bp Damian. Wspominał częste wspólne rozmowy; mnogość zagadnień, które mógł z Nim analizować . Bp Damian podziękował Zmarłemu za radość i dumę jaką okazywał, gdy ten został powołany do posługi biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.
Obrzędom pogrzebowym przewodniczył o. Teofil Czarniak , Minister Prowincjalny, który odprowadził ciało śp. o. Mirosława na cmentarz zakonny.
tekst i foto.: o. Rufin Kyc OFM