Scroll Top
Pogrzeb śp. o. Doroteusza

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

Dnia 11 sierpnia w samo południe w bazylice św. Antoniego w Radecznicy pożegnaliśmy śp. o. Doroteusza Lipińskiego.

Zmarłego kapłana, pochodzącego z pobliskiej Teodorówki, żegnali Współbracia z wielu klasztorów. Eucharystii przewodniczył o. Teofil Czarniak, Minister Prowincjalny. W pogrzebie uczestniczyły delegacje wiernych z parafii pochodzenia Zmarłego – Parafii św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie oraz wierni z Koła i z Jelnej.

Kazanie wygłosił pochodzący z Radecznicy o. Marian Wachowicz. W wygłoszonym słowie zarysował on okoliczności historyczne, w których wzrastał Marian Lipiński, który w zakonie przyjął imię Doroteusz. W momencie rozpoczęcia II Wojny Światowej miał on zaledwie 8 lat, więc rodzice musieli go ukrywać przed przymusowym wywozem dzieci, prowadzonym przez niemieckiego okupanta.

W dalszej części kazania o. Marian przedstawił krótko cechy charakterystyczne śp. o. Doroteusza:

O. Doroteusz był człowiekiem niesamowitej pracowitości. Wyniósł to z całą pewnością z domu. On nie wstydził się tego, że jest kapłanem i że z pracownikami idzie do pracy. Był pomocnikiem murarzy w Miłakowie i w Olszynie oraz w czasie budowy kościołów filialnych w Jelnej. Zasłynął jako misjonarz ludowy i kaznodzieja. On nie czytał kazań, tylko je głosił. Malował jako samouk piękne obrazy. Z jego rąk wychodziły najczęściej obrazy Drogi Krzyżowej czy radości Matki Bożej. Niesamowicie kochał przyrodę. Gdy tylko pojawiały się grzyby, on już jechał w miejsca, gdzie wiedział, że może być tam solidne grzybobranie. Miłość do przyrody widać było szczególnie w klasztorze w Kole, gdzie postawił cieplarnie i zajmował się uprawą warzyw oraz hodowlą kwiatów. To mu sprawiało wielką radość.

Kaznodzieja na koniec zachęcił zgromadzonych do gorliwej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nigdy pośredników przed Bogiem, którzy będą sprawowali sakramenty.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał proboszcz parafii Radzięcin, ks. Adam Czupich:

Zmarły o. Doroteusz dokonał sprytnej rzeczy, gdyż poprzez swoje obrazy dał się poznać duchowo. Te jego obrazy są też w naszej parafii. Po nich daje się poznać kim on był i co było dla niego najważniejsze. Cieszę się również, że łącznie nim z naszej parafii pochodziło trzech bernardynów.

Prowincjał, o. Teofil, zakończył celebrację krótkim podsumowaniem:

Jak pomyślimy, ilu on wyspowiadał wiernych, ile rozdał Komunii św., ile kazań wygłosił i ilu przez to ludzi przyprowadził do Boga w ciągu ponad 60 lat swego kapłańskiego życia, widzimy w tym ogrom działania miłosierdzia Bożego. O. Doroteusz nie odchodził sam. W momencie śmierci był przy nim i trzymał go za rękę o. Walerian Chromy. Miał też przy sobie w Infirmerii braci, którzy się nim z troską zajmowali. Za to im dziękuję! Ufamy, że ta śmierć była dla o. Doroteusza tylko przejściem do nowego życia.

Po Mszy św. pogrzebowej, zmarły kapłan został pochowany w zakonnym grobowcu na cmentarzu, położonym niedaleko bazyliki.

Śp. o. Doroteusz przeżył 89 lat, w tym 69 lat w zakonie, a 62 lata w kapłaństwie. Najdłużej, bo aż 22 lata posługiwał w klasztorze w Kole.

foto: br. Przemysław Płaczek OFM

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”13494,13493,13495,13496,13497,13498,13499,13500,13501,13502″ onclick=”link_no” img_size=”1920×1280″][/vc_column][/vc_row]

Polecamy