Scroll Top
Początek i koniec w nowicjacie

[vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Wigilia Święta Stygmatów św. Franciszka z Asyżu rozpoczyna każdego roku we wspólnocie nowicjatu w Leżajsku przełomowy czas. 16 września w półmroku bazyliki dokonały się obłóczyny trzech braci rozpoczynających nowicjat:

  • Ewarysta Dawida Buły z Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • Przemysława Pawła Płaczka również z Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • Teodora Marcina Możdżana z Jasionki koło Dukli.

Wagę i znaczenie stroju zakonnego przypomniał braciom o. Konrad Cholewa, Definitor Prowincji. Dokonało się to w obecności ojców i braci, którzy przeżywają w tym czasie w Leżajsku swoje zakonne rekolekcje.

Następnego dnia w południe bazylika leżajska stała się świadkiem kolejnej uroczystości – pierwszej profesji zakonnej pięciu braci kończących nowicjat. Trzech z nich (br. Aureliusz Stanecki, br. Błażej Kuliński i br. Dawid Bazan) złożyło swoje pierwsze śluby zakonne na ręce o. Teofila Czarniaka, naszego Ministra Prowincjalnego.  Natomiast dwaj kolejni bracia z Prowincji Matki Bożej Anielskiej (br. Izaak Bzdęga i br. Łukasz Kucięba) złożyli śluby na ręce swojego Prowincjała o. Jacka Komana. Na tej uroczystości byli już obecni bliscy nowicjuszy – ich rodzice, rodzeństwo, najbliższa rodzina oraz kapłani z ich rodzinnych parafii.

Bracia, po złożeniu zobowiązania do życia „w posłuszeństwie, bez własności i w czystości” na okres jednego roku, zmienili białe paski habitu z prostych na te z trzema supłami, mającymi im przypominać o złożonych ślubach. Złożenie pierwszej profesji zakonnej kończy czas próby i jest równoznaczne z oficjalnym rozpoczęciem życia zakonnego. To właśnie od tego wydarzenia liczy się wszelkie jubileusze zakonne.[/text][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”7987,7977,7978,7979,7980,7982,7983,7984,7985″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column][/vc_row]

Polecamy