Teatr „Franciszek”, działający przy Franciszkańskim Ośrodek Kultury w Leżajsku, w grudniu i styczniu wystawiał na deskach swej auli musical pt. „Podróż do Narnii”. Scenariusz musicalu, oparty na motywach powieści S. C. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”, jest autorstwa Jakuba Szydłowskiego. Muzykę do niego skomponował Jakub Lubowicz – kierownik muzyczny Teatru Roma w Warszawie. W czasie 16 pokazów spektakl obejrzało ponad 4200 osób.
Premiera musicalu miała miejsce w niedzielę 11 grudnia 2022 r. w auli Franciszkańskim Ośrodku Kultury. Tego dnia, już od momentu przekroczenia progu FOK-u można było odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w bajkowej krainie. Hol naszego Franciszkańskiego Ośrodka Kultury zamienił się bowiem w przepiękny zimowy las, a to za sprawą mnóstwa oszałamiająco pachnących choinek, pośród których dało się dostrzec renifery, lwy i inne stworzenia. Stanowiło to jednak tylko preludium do tego, co widzowie zobaczyli po wejściu do Sali widowiskowej. Wraz z otwarciem kurtyny i rozpoczęciem spektaklu oczom publiczności ukazała się przepiękna scenografia tworząca doskonałą całość z wystrojem całego FOK-u. Sam musical natomiast za sprawą świetnej gry aktorskiej, znakomitej muzyki granej na żywo, wspaniałej choreografii oraz dzięki dopracowanym w każdym szczególe kostiumom i charakteryzacji, bez trudu przeniósł widzów w bajkowy świat i zabrał wszystkich w podróż do Narnii.
Niedzielny spektakl i pozostałe, które mogliśmy zagrać był ukoronowaniem tygodni przygotowań, prób i pracy kilkudziesięciu osób, ponieważ przygoda z Narnią dla bardzo wielu z nas rozpoczęła się już na kilka miesięcy przed tym wydarzeniem. Przedsięwzięcie to zaczęło się od napisanego specjalnie dla aktorów teatru Franciszek i muzyków działających przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury scenariusza musicalu pt. „Podróż do Narnii” przez Jakuba Szydłowskiego, a opartego na motywach powieści S. C. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”. Muzykę do tego dzieła skomponował Jakub Lubowicz kierownik muzyczny Teatru Roma w Warszawie.
Przed reżyserem „Podróży do Narnii”, stanęło nie lada wyzwanie – praca z ogromnym zespołem ludzi: aktorów, muzyków, tancerzy, chórzystów, dźwiękowców, oświetleniowców, scenografów. Próby do musicalu trwały przez dość długi czas – najpierw oddzielnie w poszczególnych sekcjach ćwiczyli muzycy, aktorzy, tancerze, a później nastąpił żmudny proces łączenia w całość następujących po sobie scen, a następnie gry aktorskiej, części muzycznej i tanecznej widowiska. Efekt tej tytanicznej pracy okazał się znakomity, czego dowodem niech będzie chociażby aplauz, zachwyt i oznaki wzruszenia publiczności wychodzącej po każdym spektaklu z sali widowiskowej.
Warto również podkreślić, że dla nas, artystów biorących udział w tym przedsięwzięciu i osób zaangażowanych w jego powstanie, czas przygotowań i prób do musicalu, a później występy przed publicznością, to nie tylko okres wytężonej pracy. Równie ważne jest, że był to też dla nich czas zabawy, radości i satysfakcji wypływającej z możliwości tworzenia wspólnie pięknego dzieła.
W powstanie i realizację musicalu „Podróż do Narnii” zaangażowanych było ponad 70 osób. Oto oni:
REALIZATORZY:
o.Bartymeusz Kędzior OFM, Jakub Szydłowski, Jakub Lubowicz, Tomasz Kycia, Jacek Kycia, Barbara Duda, Luiza Wysocka, Maria Mączka.
OBSADA:
Blanka Nowak, Martyna Wiatrowicz, Paweł Bucior, Maciej Wiatrowicz, Magdalena Dąbek, Marta Kula, Katarzyna Bauer, Marek Osip, Beata Pucia, Paulina Nowak, Magdalena Kotulska, Maciej Kotulski, Krystian Bryniarski, Blanka Szczuc, Hania Kycia, Kaja Bryniarska, Tymon Nowak i Kuba Kycia.
ZESPÓŁ MUZYCZNY I WOKALIŚCI:
Tomasz Kycia, Mariusz Dudas, Konrad Groch, Seweryn Błasiak, Tymon Kycia, Karina Kycia, Marzena Kycia, Agnieszka Ruszak, Aleksandra Woźniak, Sebastian Niźnik.
ZESPÓŁ TANECZNY:
Żaneta Majcher, Eliza Czapla, Emilia Kudła, Natalia Kusy, Jagoda Kogut, Lena Berestka, Ania Dec, Kornelia Skrzyńska, Lena Józefko, Ola Kudła, Karolina Kuzniar, Lena Maszewska, Antonina Myćka, Martyna Smagała, Milena Stopyra, Zuzia Szczygieł, Karina Tokarz, Zosia Żak.
POMOC MERYTORYCZNA (napisanie projektu i jego prowadzenie):
Agnieszka Rusza, Sebastian Niźnik, o.Bartymeusz Kędzior OFM.
POMOC W DEKORACJI:
Szkółka Roślin Ozdobnych DĄBEK, Darek Ostolski, Adam Pucia, Tadeusz Tworkowski, Krystian Bryniarski, Adam Hałaj, Artur Fus, Mirek Szewczyk.
POMOC TECHNICZNA:
Kuba Szewczyk, Kacper Kycia, Natalia Szczuc, Aneta Szewczyk, Sylwia Maszewska, Ewelina Błoniarz, Jadzia Łuszczki, Mirek Kłosowski.
CHÓR:
Chór Cantiamo pod dyrekcją Barbary Kuczek.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.