Scroll Top
  • Home
  • News
  • Kulminacja Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii
Kulminacja Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

Dni od czwartku do niedzieli po 15 sierpnia są kulminacyjnymi dniami Odpustu Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W czwartek 18 sierpnia w kalwaryjskim sanktuarium przeżywaliśmy wieczór misyjny, który rozpoczęła uroczysta Eucharystia. Liturgii przewodniczył o. Francesco Patton OFM – Kustosz Ziemi Świętej, w koncelebrze bernardyńskich misjonarzy. Wśród misjonarzy sprawujących Eucharystię znaleźli się kapłani, posługujący aktualnie lub w przeszłości w różnych zakątkach świata: o. Stanisław Smosna (Kongo), o. Jacek Janas (Kongo), o. Narcyz Klimas (Ziemia Święta), o. Teofil Czarniak (Uganda), o. Cyriak Budzisz (Botswana), o. Jarosław Kania (Kongo), o. Augustyn Bielak (Ekwador), o. Albin Kolarski (Rwanda, Mauritius), o. Sylwan Jędryka (Argentyna), o. Olaf Bochnak (Argentyna), o. Juniper Ostrowski (Ukraina), o. Waldemar Jagieła (pobłogosławiony do Botswany) oraz o. Nikodem Gdyk (komisariat Ziemi Świętej).

Homilię wygłosił o. Narcyz Klimas OFM. Przybliżył zakres działalności misji franciszkańskiej na świecie oraz znaczenie obecności Zakonu Braci Mniejszych w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie.

– Świadectwem tej naszej pracy dzisiaj jest ojciec kustosz, który tutaj przewodniczy naszej Mszy, temu naszemu zgromadzeniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, tej polskiej Ziemi Świętej, bo przecież Kalwaria powstała na wzór Ziemi Świętej. Mikołaj Zebrzydowski wysłał swojego wysłannika do Jerozolimy, aby pobrał wzorce, porobił miary i przywiózł to wszystko tutaj, do Kalwarii Zebrzydowskiej, by naszą Kalwarię w Polsce rozbudować na wzór tej w Ziemi Świętej. To jest Polska Jerozolima – podkreślił.

Na zakończenie liturgii ojciec Prowincjał Teofil Czarniak pobłogosławił nowego misjonarza, o. Waldemara Jagiełę, który został posłany, by głosić Chrystusa w Botswanie. Wieczór zakończył się wspólną modlitwą różańcową przed cudownym obliczem Matki Bożej Kalwaryjskiej, prowadzony przez bernardyńskich misjonarzy w różnych językach krajów misyjnych.

W piątek 19 sierpnia przy kaplicy Domu Matki Bożej odbyły się nieszpory rozpoczynające Procesję Zaśnięcia NMP do kościoła Grobu Maryi. Modlitwie pielgrzymów przewodniczył o. Francesco Patton OFM, Kustosz Ziemi Świętej. Obecni na nieszporach i procesji byli m.in. bp Janusz Mastalski (biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej), o. Konrad Cholewa OFM (Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych), o. Teofil Czarniak OFM (nasz Minister Prowincjalny) oraz o. Gracjan Kubica OFM (Kustosz kalwaryjski). Podczas celebracji kazanie wygłosił Kustosz Ziemi Świętej, który mówił m.in.:

Święto, które obchodzimy, jest bez wątpienia świętem wielkanocnym, jest pełnym uczestnictwem Maryi w zmartwychwstaniu Jej Syna Jezusa. Wielkanoc bowiem przewiduje wskrzeszenie ciała całkowicie przemienionego i przebóstwionego przez działanie i zamieszkiwanie w nim Ducha Świętego. Dla naszej wiary ważne jest to, że odkupienia dostępuje cały człowiek. Nie jest to tylko jakaś forma przetrwania duszy. Mówi nam to, że w Maryi jest zapowiedziane to, co również stanie się naszym udziałem. Nasze życie chrześcijańskie ma też mieć pełne uczestnictwo w zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Także nasze ciało jest powołane do uczestniczenia w zmartwychwstaniu, do pełni życia Bożego, dzięki przemieniającemu działaniu Ducha Pańskiego.

W Procesji Zaśnięcia NMP uczestniczyło ok. 40 tys. wiernych. Procesję tworzyło ponad 60 asyst i orkiestr dętych. Wieczornej Eucharystii po dojściu do celu procesji – przy kościele Grobu Maryi – przewodniczył bp Janusz Mastalski. W kazaniu zachęcał pielgrzymów do przyjrzenia się na nowo własnemu życiu przez pryzmat cnót Matki Bożej.
Kiedy patrzymy na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, na Jej Zaśnięcie, patrzymy również na swoje życie, aby było pełne roztropności i czuwania, tak jak w tej dzisiejszej Ewangelii. Ale kiedy uczestniczymy w tej pięknej procesji, musimy popatrzeć na siebie, na swoje życie. Niejako trzeba na nowo popatrzeć, jak wygląda ten mój autoportret życia, jakimi kolorami powinniśmy się w tym obrazie posłużyć – mówił bp Mastalski.
W sobotę 20 sierpnia miał miejsce Kalwaryjski Dzień Młodych. Przed południem na Dróżkach kalwaryjskich odbyła się Droga Krzyżowa w intencji młodzieży. Modlitwę poprowadzili ojcowie odpowiedzialni za Bernardyńskie Duszpasterstwo Powołań oraz Franciszkańska Młodzież Oazowa. Wieczorem o godz. 18:00 w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej sprawowane było nabożeństwo, któremu przewodniczył o. Teofil Czarniak, Minister Prowincjalny. Jego centrum stanowił akt zawierzenia młodych Matce Bożej wzorem św. Jana Pawła II, największego Pielgrzyma Kalwaryjskiego, który dokonał tego aktu dokładnie 20 lat temu.

Następnie Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. W koncelebrze byli obecni nasi tegoroczni neoprezbiterzy. W czasie homilii biskup podkreślał, że dzisiaj każdy z nas musi odnaleźć swoją tożsamość, przede wszystkim tą chrześcijańską.

Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy z nas ma również DNA chrześcijańskie i ma to chrześcijaństwo, ma tą wiarę zapisaną poprzez miłość, chociażby naszych rodziców, ale moi drodzy takie DNA może mutować. Może się okazać, że mając lat piętnaście, osiemnaście, trzydzieści, sześćdziesiąt, nagle doświadczenie życiowe sprawia, że nie chcemy stać pod krzyżem, że wielu nam pokazuje, po co by jeszcze wierzyć – powiedział.

Nawiązując do obecności o. Francesco Pattona OFM – kustosza Ziemi Świętej, ksiądz biskup wykorzystał symbolikę geografii Izraela, porównując miłość do wody, którą należy przyjmować i nią się dzielić.
W Ziemi Świętej są jakby dwa jeziora. Pierwsze z nich, to jest Jezioro Genezaret, Tyberiackie, przyjmujące i oddające wody, za pośrednictwem Jordanu. Tymczasem drugie jezioro jedynie przyjmuje, gromadzi, nie oddaje wody i dlatego nazywa się Morzem Martwym. Jest to pouczenie o miłości, tracenie po to, aby odnajdywać. Im więcej dajesz, tym bardziej odnajdujesz się w pełni, nawet dając swe życie, ale w końcu je posiadasz. W przeciwnym razie stajemy się pełni przedmiotów, jak Morze Martwe jest pełne soli i wtedy jesteśmy martwi. Drodzy młodzi przyjaciele, nie bądźcie nigdy martwi wewnętrznie – prosił młodych bp Mastalski.

W sobotni wieczór na Placu Rajskim wystąpił zespół Mała Armia Janosika. Koncert był dedykowany św. Janowi Pawłowi II w 20-tą rocznicę jego pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. W repertuarze koncertu znalazły się utwory religijne (w tym ulubiona pieśń Papieża „Barka”), góralskie oraz pieśni patriotyczne. Śpiew przeplatały fragmenty najważniejszych homilii Jana Pawła II oraz fragmenty Tryptyku Rzymskiego.

W ostatnim dniu Odpustu, w niedzielę 21 sierpnia, ok. 50 tys. wiernych wzięło udział w Procesji Wniebowzięcia NMP i Sumie Odpustowej przy ołtarzu polowym. Procesja rozpoczęła się przed godz. 8:00 przy kościele Grobu Maryi i zakończyła się przy Bazylice Matki Bożej Anielskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że kalwaryjskie „Dróżki Matki Bożej” zostały wytyczone według starożytnej tradycji chrześcijańskiej zapisanej w apokryfach. Ich odbiciem jest powstała w XIII wieku Złota legenda Jakuba de Voragine, według której odejście Najświętszej Maryi Panny z tego świata odbywało się niejako w dwóch odsłonach. Pierwszą były zaśnięcie i pogrzeb Najświętszej Maryi Panny, a drugą Jej wniebowzięcie, które nastąpiło trzy dni później – na wzór zmartwychwstania Chrystusa.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że w tajemnicy wniebowzięcia Maryi objawia się pełnia prawdy o człowieku. Podkreślił, że człowiek jest istotą duchowo-cielesną, a te więzy są tak głębokie, że możemy o człowieku powiedzieć, że jest ożywioną duszą i uduchowionym ciałem.

Nie możemy się zgodzić na to, że człowiek jest jednowymiarowy, że jest jedną z wielu istot czysto materialnych istniejących na świecie. I jak wszystko, co na tym świecie materialne, pojawiwszy się kiedyś nieuchronnie i ostatecznie się rozpadnie niemalże w nicość. Człowiek to ktoś więcej niż byt czysto materialny – mówił metropolita jednocześnie wskazując na konieczność szacunku wobec wymiaru cielesnego człowieka.

Ciało człowieka jest czymś dobrym, czymś wielkim, bo takim nas powołał do istnienia Pan Bóg. (…) Głosimy jedną wielką pochwałę cielesności – dodawał.

Uroczyste nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej zakończyły wieczorem doroczne obchody Odpustu.

Biuro Prasowe Sanktuarium

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_gallery type=”flexslider_style” images=”15431,15432,15433,15434,15435,15436,15438,15439,15440,15441,15442,15443,15444,15445,15446,15447,15448,15449,15450,15451,15454,15457,15455,15456,15459,15460,15461,15462,15463,15464,15465,15466,15467,15468,15469,15470,15471,15472,15482,15473,15476,15477,15478,15479,15480,15481″ onclick=”link_no” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=XrByUeNLbeI&t=53s” align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=SAh_QVhvQCk” align=”center”][/vc_column][/vc_row]

Polecamy