Scroll Top
  • Home
  • News
  • Konserwacja XV-wiecznych inkunabułów
Konserwacja XV-wiecznych inkunabułów

konserwacja unikatów z naszej biblioteki Prowincji w Krakowie

W 2023 r. przedmiotem projektu konserwatorskiego dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego były trzy XV-wieczne inkunabuły. To prawdziwe Białe Kruki. Dwie spośród wybranych ksiąg zachowały się w Polsce tylko w dwóch egzemplarzach, a trzeci, weneckie wydanie Cycerona, jest jedynym egzemplarzem w polskich zbiorach bibliotecznych, zachowanym tylko w bibliotece Prowincji w Krakowie.

Powstałe w latach 1471-1496 księgi od początku były związane z bernardyńskim księgozbiorem. Wszystkie potrzebowały pilnej interwencji konserwatorskiej.

  • Johann Herolt, Sermones…, Hagenau 1496 - To popularny w średniowieczu zbiór kazań dominikańskiego kaznodziei. Egzemplarz przechowywany w Krakowie był własnością bernardynów w Samborze (dzisiaj Ukraina). Centralny katalog „Inkunabuły w bibliotekach polskich” rejestruje tylko jeszcze jeden egzemplarz tego dzieła w Bibliotece Seminaryjnej we Włocławku.
  • Gallus Abbas Cisterciensis, Malogranatum, Kolonia 1487 - To dzieło teologiczne. W Polsce zachowały się jedynie dwa egzemplarze tego wydania, obydwa w Krakowie – w Bibliotece Jagiellońskiej i u Bernardynów na Stradomiu.
  • Cicero Marcus Tullius, De finibus bonorum et malorum, Wenecja 1471 - „Na krańcach dobra i zła” to jedno z najobszerniejszych dzieł filozoficznych Cycerona. Na karcie przedtytułowej krakowskiego egzemplarza znajduje się nota proweniencyjna: Conventus Stradomiensis. Egzemplarz wenecki z roku 1471, przechowywany prawdopodobnie od XV w. w krakowskim konwencie bernardynów, jest jedynym egzemplarzem w kraju.

Na fotografiach księgi kolejno (stan przed i po konserwacji):

  • fot. 1 – 4. Johann Herolt, Sermones,
  • fot. 5 – 8. Gallus Abbas Cisterciensis, Malogranatum,
  • fot. 9 – 12. Cicero Marcus Tullius, De finibus bonorum et malorum.
Zadanie „Prawdziwe Białe Kruki - konserwacja unikatów z Biblioteki Prowincji OO. Bernardynów w Krakowie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Całkowita wartość zadania: 97 800 zł, w tym dofinansowanie: 72 800 zł.
 

Polecamy